Jeśli przytrafi ci się znacząca kontuzja, potrzebna może być operacja oraz w efekcie rehabilitacjaNieprzyjemna oraz dotkliwa kontuzja może przydarzyć się każdemu człowiekowi. Wyjątkowo narażone na wypadki bywają osoby, które prowadzą aktywne życie oraz uprawiają różnego typu sporty, lecz w rzeczywistości wypadek może przydarzyć się każdemu. Starczy, że na ulicach i chodnikach zrobi się troszkę ślisko, a już na dyżurach chirurgicznych oraz ortopedycznych znajduje się więcej poszkodowanych.

Kolano – przejdź – często pada dziełem kontuzji

Kolano jest tą częścią ciała, jaka bywa ogromnie obciążona przez swego właściciela. Jego konstrukcja składa się z licznych wiązadeł, których zadaniem jest stabilizować staw kolanowy. Kolano jest używane podczas prawie każdej czynności: chodu, biegu, tańca, siadania oraz wielu innych. Z upływem czasu wiązadła mogą tracić swoje zdolności i dochodzi do niegroźnych schorzeń, którym jednakże można zaradzić, usztywniając kolano. Poważniejsza kontuzja ma miejsce, kiedy uszkodzi się więzadło krzyżowe przednie, co najczęściej ma miejsce w trakcie uprawiania sportu. Wtedy potrzebna okaże się rekonstrukcja kolana, której następstwem będzie późniejsza rehabilitacja.

operacja kolana

Autor: Zdenko Zivkovic
Źródło: http://www.flickr.com

To faktycznie ważna operacja

Operacja więzadła krzyżowego (więcej) bywa skomplikowanym zabiegiem, jaki wykonują specjaliści ortopedzi. Zabieg poprzedzają szczegółowe przygotowania, które zawierają między innymi USG oraz rezonans magnetyczny. Jest to potrzebne, żeby idealnie określić miejsce oraz stopień urazu. Postać znieczulenia jest dobierana osobiście do każdego pacjenta, jednak w większości przypadków wykorzystuje się znieczulenie zewnątrz-oponowe albo podpajęczynówkowe, ale zdarzają się również operacje przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. Podczas rekonstrukcji kolana (sprawdź) stosuje się tkanki pacjenta albo pobrane z banku tkanek. Wkrótce po operacji rekonwalescent może chodzić o kulach i delikatnie obciążać kolano, ale do każdego przypadku dostosowuje się indywidualną rehabilitację, na przykład pływanie lub ćwiczenia na siłowni.

Kiedy dokucza kolano, warto udać się do specjalisty

Kontuzje związane z kolanami i pozostałymi stawami podlegają opiece ortopedy. Jeśli więc przytrafi się przykra kontuzja(zobacz dobry fizjoterapeuta wrocław) albo objawi się niespodziewany oraz nieprzemijający ból, warto udać się do gabinetu specjalisty. Jeżeli na przeszkodzie staną długie terminy z NFZ, można na wizytę umówić się prywatnie. Odpowiedniego gabinetu można poszukiwać za pomocą internetu, np. wprowadzając frazę ortopeda Kraków. Dzięki temu z pewnością odszuka się miejsce, w którym można skutecznie pomóc obolałemu ciału.
Autor: Chirurg ortopeda Jan Paradowski

Tagi: ,