Kiedy rozsądnie jest zawiesić firmę?


Prowadzenie firmy może przynosić wielką satysfakcję, jednak prywatna firma to czasami niemałe obciążenia i wynikające z nich ryzykowne sytuacje. Nie oznacza to jednak, iż w w czasie poważnych problemów firmę należy błyskawicznie zamknąć. Można skorzystania z „dłuższych wakacji”, co w przepisach określane jest jako zawieszenie działalności gospodarczej.

Sprzedaż środków trwałych

Autor: Mark Moz
Źródło: http://www.flickr.com
W myśl przepisów, prowadzenie firmy możemy zawiesić minimalnie na okres 30 dni, maksymalnie natomiast na 24 miesiące. Jeśli zdecydujemy się na przerwę w funkcjonowaniu firmy, możemy bez niemiłych konsekwencji czekać aż przejdzie kryzys i nadejdą lepsze czasy na zarabianie pieniędzy. To dobra decyzja, w przypadku gdy nasze trudności są krótkotrwałe. Przerwa w działalności to wyjście awaryjne dla osób, które świadczą usługi sezonowe – np. usługi hotelowe. Miejmy na uwadze, że prawo do zawieszenia działalności posiadamy tylko wówczas, gdy (sklep kosmetyczny – kliknij link) jesteśmy jednoosobowymi przedsiębiorcami.

Takie rozwiązanie niesie ze sobą dużo korzyści . Skutkiem zawieszenia jest fakt, że nie opłacamy zaliczek na poczet podatku dochodowego, nie musimy składać deklaracji VAT oraz nie mamy obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

W danym czasie właściciel firmy w zasadzie nie powinien wykonywać żadnych czynności związanych z firmą, z wyjątkiem tych, które prowadzą do wznowienie działalności gospodarczej. Gdy (więcejo tym: kliknij ten portal http://artemed.pl) więc będziemy żywić przekonanie, że sprzedaż środka trwałego lub wyposażenia pomoże nam „stanąć na nogi”, mamy prawo to zrobić w trakcie zawieszenia – np. pozbyć się przedmiotów, które nie są już nam przydatne.

Warto wcześniej zaczerpnąć informacji czy koniecznym będzie opodatkować ową transakcję obowiązującą stawką VAT, czy też wystarczył będzie wzór faktury bez VAT.

Komplikacje w zarządzaniu przedsiębiorstwem, w mniejszym lub większym stopniu, dotykają prawie każdego szefa. Kiedy pojawiają się problemy z płynnością finansową które są związane z nieterminowymi wpłatami od partnerów biznesowych zastanówmy się nad skorzystaniem z „koła ratunkowego”, do chwili, gdy sytuacja na rynku się poprawi.