Kilka ważnych informacji o medycznych lampach wykorzystywanych w różnego rodzaju salach operacyjnych i gabinetach.


Przy wielu badaniach i zabiegach właściwe oświetlenie będzie odgrywać bardzo istotną rolę. Przede wszystkim będzie pozwalało na to, aby szczegółowo wszystko zobaczyć, bez zbędnych cieni i kontrastów. Z tego też powodu normalne słoneczne może nie wystarczyć, a niezbędne będą medyczne lampy dające odpowiednie światło. W wielu przypadkach tego typu lampy mają jeszcze inne właściwości, przykładowo emitują promieniowanie UV. Ten właśnie typ jest wykorzystywany dość powszechnie w wielu pomieszczeniach zabiegowych czy gabinetach. (lampy medyczne) Przez swoje właściwości zabijają one niebezpieczne dla zdrowia grzyby, bakterie i wirusy, zapewniając pacjentom należyte bezpieczeństwo. Tego typu lampy dzieli się generalnie na dwie grupy, to znaczy przepływowe i działające bezpośrednio. Lampy bezpośredniego działania wyłączyć można jedynie wtedy, gdy w danym wnętrzu nie przebywają żadne osoby, dlatego też wykorzystuje się je na przykład w nocy. Za to lampy przepływowe mogą działać cały czas, gdyż świecą jedynie w środku komory, do jakiej jest wtłaczane czyszczone powietrze.

lampy medyczne

Autor: Bitterroot
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz takich lamp UV niezwykle istotną rolę będzie również spełniać klasyczne oświetlenie, które ma być pomocne w diagnostyce i zabiegach. Takie lampy medyczne posiadać muszą specjalną konstrukcję, która zagwarantuje odpowiedni rodzaj światła. Przykładowo lampy stosowane w zabiegach dawać powinny światło o dużym stopniu rozproszenia, żeby nie powstawały żadne nawet najmniejsze cienie.

Nie masz ochoty skończyć ciekawego tematu na jednym wpisie? W takim razie zachęcamy do nowych – kliknij w źródło pozycjonowanie stron internetowych i przejdź na analogiczną stronę.

Za to lampy punktowe powinny w precyzyjny sposób oświetlić jakąś niedużą część powierzchni, wykorzystywane są bardzo często w gabinetach laryngologicznych, stomatologicznych i kosmetycznych. Poza odpowiednim charakterem światła od lamp wymagać się też będzie odpowiedniej budowy, odpornej na różne zabrudzenia i częste mycie.

W wielu przypadkach takie lamy mogą zostać pobrudzone krwią czy innymi wydzielinami, z tego też powodu konieczne będzie ich systematyczne czyszczenie. Ważna jest również ich dobra jakość, tak naprawdę powinny być cały czas sprawne, jak są potrzebne, a nie przebywać ciągle w naprawie.