Jak musi wyglądać magazyn? Czym się powinien odznaczać, aby był odpowiedni by w nim przechowywać różne rzeczy


Zabudowania magazynów powinny być z całą pewnością murowane oraz ognioodporne. Podłogi powinny być odporne na działanie składowanych w magazynach substancji. Do tego muszą się odznaczać sporą trwałością na uszkodzenia mechaniczne, gdyż powstała nierówność powoduje utrudniony ruch maszyn służących do przewożenia i poruszanie się osób tam pracujących. Najlepiej jak podłogi tworzą jeden poziom, czyli nie powinno tam być żadnych progów, schodów lub spadów.

duży magazyn

Źródło: http://www.flickr.com
Szerokość drzwi musi być dopasowana do typu stosowanych maszyn do transportu oraz organizacji przepływu tychże środków transportu.

Jeżeli interesuje Cię ta problematyka, to poczytaj także pozostałe informacje na ten wątek. Będą tak samo ciekawe i zostaną Ci w głowie na długi czas.

Czym dodatkowo musi się odznaczać taki magazyn? W każdym z pomieszczeń muszą być umieszczone czytelne tablice, które określają dopuszczalne obciążenie stropu na jeden metr kwadratowy. Ściany i sufit muszą być odporne na działanie trzymanych tam substancji, a przy tym jak w przypadku podłogi, proste do odkurzania oraz zmywania. Okna powinny być właściwie zabezpieczone przed włamaniem. Stosunek płaszczyzny przeszklonej do powierzchni podłogi powinien liczyć co najmniej jeden do dwunastu.

Światło naturalne to nie wszystko, oprócz tego powinno (rozwinięcie zagadnienia- rokad >> polecana strona)być także światło sztuczne. Zaś w miejscach przechowywania niewielkich części, oraz tam, gdzie musimy odczytywać etykiety trzeba zamontować dodatkowe lampy. W magazynach musi znajdować się odpowiednia wentylacja. Najlepsza jest naturalna, dobra jest też grawitacyjna, tam gdzie nie przechowuje się substancji niebezpiecznych. Wysokość temperatury w pomieszczeniach zależy od typu znajdujących się tam materiałów. Rodzaj ogrzewania musi odpowiadać przepisom o ochronie przeciwpożarowej.

Wskazane jest, żeby magazyn był wyposażony w instalację wodną oraz kanalizacyjną. W magazynach substancji chemicznych niebezpiecznych instalacje tego typu są określone konkretnymi przepisami. Instalacja elektryczna powinna być dostosowana do magazynów. Specjalne wymagania określają przepisy w stosunku do instalacji w magazynach materiałów wybuchowych oraz łatwo palnych. Pamiętać należy, że jeśli decydujemy się na wynajem powierzchni magazynowej czy wynajem hali produkcyjnej, to trzeba sprawdzić te kwestie, by to pomieszczenie faktycznie spełniało niezbędne wymogi.