Jak skutecznie uczyć się obcych języków?

0 Comment


Nauczanie przez sen? Fiszki ze słówkami? Szkolenie w najdroższej szkole języków obcych w miejscowości? Częstokroć bywa tak, że dorabiamy te wszystkie filozofie wyłącznie dlatego, że mamy trudności z motywacją. Kiedy jej brakuje, zaczynamy poszukiwać półśrodków, czarodziejskich sposobów.

kliknij i zobacz

Autor: News Oresund
Źródło: http://www.flickr.com

Nie inaczej jest w całej branży języków obcych, która pomimo coraz nowszych podręczników oraz multimediów, w dalszym ciągu grzeszy małą skutecznością. Opanowanie języka obcego to praktyczna umiejętność. Podobnie jak prowadzenie samochodu, granie na pianinie, czy tworzenie grafiki. Wszelkich tych sztuk nauczamy się przez praktykę.

„Repetitio mater studiorum est” to stara łacińska maksyma mówiąca o tym, iż ćwiczenie oraz systematyczność to sprawdzone sposoby skutecznej nauki. Równocześnie warto, ażeby trening nie był przytłaczający. Dlatego najlepszym co możesz zrobić, to ustalić częste, lecz krótkie dawki wiedzy.

W jaki sposób zorganizować to w praktyce? Wyznacz, że ćwiczysz przykładowo 30 minut na dzień, codziennie. Takie rozwiązanie ma dwa atuty. Po pierwsze, nie ważne jak bardzo jesteś zaprzątnięty, zawsze wynajdziesz dwadzieścia minut w ciągu dnia. Po drugie bierzesz sobie małe dawki materiału, przez co dokładasz powoli malutkie cegiełki do budowania swych umiejętności, zupełnie się nie męcząc. Korzyści z systematyczności to m.in. satysfakcja z siebie i rezultat wzrastającej codziennie motywacji.

Słowniki języków obcych

Źródło: http://www.sxc.hu

Skuteczna nauka języków obcych ma 2 ogromnych nieprzyjaciół. Są nimi: przesadny stres oraz monotonność. Napięcie możesz wykluczyć poprzez wyraźne rozdzielenie swej nienaruszalnej wartości jako istoty ludzkiej od aktualnego pułapu umiejętności. Monotonność natomiast usuwasz stosując zasadę zróżnicowania. Różnorodność dotyczy form oraz metod nauki. Najskuteczniejszym będziesz, jeżeli zaczniesz zamiennie praktykować wszystkie 4 aktywność lingwistyczne: mówienie, czytanie, pisanie słuchanie. Efektywna nauka języka oparta na zasadzie zróżnicowania, będzie więc wyglądać w taki sposób, że każdego dnia poświęcisz się innemu działaniu. Jeżeli opanujesz już dany język w podstawowym stopniu, poszukaj kogoś do konwersacji. Możesz przykładowo wbić w wyszukiwarkę hasło: angielski konwersacje Warszawa, lub angielski korepetycje (zobacz korepetycje z biologii w krakowie) Warszawa – kliknij w link.

Tagi: , , , ,