W jaki sposób wybrać najlepszego doktora ginekologa?

0 Comment


Wiele kobiet zastanawia się, jak znaleźć właściwego ginekologa. I wbrew pozorom nie jest to kłopot jedynie młodych dziewcząt, które po raz pierwszy idą do specjalisty. Odnaleźć dobrego i rzetelnego lekarza „od spraw kobiecych” w praktyce nie jest tak łatwo.

gabinet ginekologiczny

Autor: Agência de Notícias do Acre
Źródło: http://www.flickr.com

Dla większości kobiet wizyta u ginekologa to nie tylko badania, ale także odpowiednia komunikacja oraz poczucie odpowiedzialności specjalisty za kondycję pacjentki. Niezwykle istotną jest także świadomość kobiety, w jaki sposób właściwie ma przebiegać standardowa wizyta u specjalisty (rozwinięcie tematu> więcej pod adresem https://www.perfect-przeprowadzki.pl/) oraz czego należy od niego wymagać. Ginekolog w ramach każdej standardowej wizyty powinien przede wszystkim przeprowadzić z każdą pacjentką kilkuminutowy wywiad i spytać m.in. o wszystkie dotychczasowe choroby, występowanie chorób nowotworowych w rodzinie, ciąże oraz stosowane środki antykoncepcyjne. Istotne jest, by pacjentka opowiedziała o wszelkich swoich problemach. Następnym niezwykle ważnym elementem są badania cytologiczne. Jeżeli okaże się, iż badania wyszły niepokojąco, kobieta powinna być jak najszybciej o tym powiadomiona czy umówiona na kolejną wizytę. Podczas badania cytologicznego specjalista powinien dodatkowo wykonać badanie narządów rodnych kobiety. Odpowiednio wykonywane musi zostać również badanie USG dopochwowe – zobacz na stronie na .

Lekarz ginekolog powinien również wykonywać co roku USG piersi kobietom, które nie zakończyły 50 lat, jednakże w sytuacji kobiet powyżej 50 roku życia zaleca się robienie mammografii minimalnie raz na dwa lata.

Ciąża

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Również gabinet ginekologiczny musi spełniać niezbędne wymagania. Niezbędny jest m.in. dostęp do przebieralni, przepaska na biodra czy jednorazowe obuwie – to niezbędne części wszystkich gabinetów ginekologicznych, które powinny znaleźć się u lekarza specjalisty. Do tego oczywiście dodać trzeba niezbędne urządzenia jednokrotnego użytku, posiadające pomocne atesty i certyfikaty. Prawidłowo zrealizowane badania i regularne wizyty u ginekologa mogą idealnie nas uchronić przed różnorodnymi chorobami kobiecymi. Jeżeli nie znamy żadnego zaufanego lekarza, a oprócz tego nie chcemy trafić do kogoś, do kogo zupełnie nie będziemy mieć zaufania, powinniśmy zapytać o radę znajomych. (zobacz przykłady)

Tagi: , , , , , , ,