Serwery multimedialne


Prowadzenie strony internetowej jeszcze dziesięć lat temu związane było z znacznymi kosztami i stanowiło oznakę prawdziwego prestiżu. Stworzenie strony internetowej, jej utrzymanie, ale głównie wykorzystywanie generowały niekiedy ogromne koszty. Znaczną barierą finansową było za każdym razem użytkowanie własnego serwera. Serwer to urządzenie, na jakim mieszczą się informacje (jak np. witryna internetowa), a które to ma za zadanie koordynować sprawny przepływ takich danych. Serwer taki powinien być w stanie jednocześnie obsłużyć znaczną liczbę połączeń i równie dużą ilość operacji przeprowadzanych na elementach na serwerze. Serwer jest więc zaawansowanym, a co z tym związane – bardzo drogim urządzeniem. Z tego też wynikał niegdysiejszy prestiż prowadzania strony internetowej.

serwery

Autor: Reg Natarajan
Źródło: http://www.flickr.com
Jest serwer, co dalej?Szybko zauważono w tym miejscu możliwość korzyści – zauważono, że większość właścicieli przedsiębiorstw nie wykorzystuje w pełni funkcjonalności serwerów. Ruch na niektórych stronach jest mały, a kosztów zmniejszyć nie można. Z tego powodu też powstały serwery wirtualne. Firma, która posiada rozległą bazę urządzeń serwerowych wynajmuje danej osobie określoną ilość miejsca na takim serwerze, pobierając za to miesięczny abonament. Urządzenie znajduje się w firmie dzierżawiącej miejsce, co dodatkowo pomniejsza koszty o koszty serwisowe. Co więcej, zrezygnowanie z prowadzenia strony internetowej nie jest już związane z wielkimi kosztami. Pomysł powstania tego rodzaju urządzeń zrewolucjonizował internet (zobacz pozycjonowanie w internecie) i pomógł dużej liczbie nadawców treści tanim kosztem dotrzeć do znacznej liczby ewentualnych użytkowników. Dziś już prawie każdy salon fryzjerski czy drobny serwis naprawczy ma własną witrynę internetową – dowiedz się więcej o serwerach wirtualnych.O ile niższe koszty?Użytkowanie serwerów generuje koszty, te urządzenia muszą być przetrzymywane w odpowiednich warunkach, systematycznie czyszczone i konserwowane, poza tym musi się nimi opiekować wwyspecjalizowany personel.

Chcesz przeanalizować taką kwestię nieco dokładniej? Jeżeli tak, to kliknij ten odnośnik oraz zobacz więcej w tym tekście, który także omawia taką problematykę!

Niemniej, rynek jest konkurencyjny i z tego powodu największą zaletą serwerów wirtualnych jest ich cena. Tanie serwery wirtualne są powszechnie dostępne, ich oferta jest skierowana do małych i średnich przedsiębiorców, oraz hobbystów. Różnica w kosztach uzależniona jest od przepustowości, oraz ilości miejsca wykupionej na urządzeniu – dla małej strony internetowej tego rodzaju oferta jest najlepsza (nasze inne usługi).