Poziom zadowolenia klientów państwowych przychodni lekarskich


Polska służba zdrowia nie należy do idealnych systemowo tworów. Mnóstwo jest niedbalstwa, które jedynie pogarszają negatywny obraz. Jeszcze niedawno politycy mogli przekonywać, iż jest inaczej, jednak wyniki Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia, nie pozostawiają nawet najmniejszych wątpliwości – niestety, może nie jesteśmy tacy najbardziej beznadziejni, ale lokujemy się na samym końcu.

O polskiej służbie zdrowia

obsługa w szpitalu

Autor: deboxer
Źródło: http://www.flickr.com

można narzekać bez przerwy. Jakby właściwie złożyć w jedno miejsce wszystkie skargi, to zapewne tych skarg zebrałoby się ich najwięcej w historii Polski. Zdrowie jest niesamowicie ważne, nie można bez solidnego zdrowia funkcjonować, a gdy tak standardowy twór jak służba zdrowia nie daje rady, to z jednej strony możemy poczuć zagrożenie własnego życia, a z drugiej narastającą złość. Jak widać, narzekania przeciętnych rodaków nie są przesadą. Dowodzi tego Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia, który mówi, iż jesteśmy daleko, bardzo daleko jeśli chodzi o poziom takich usług.

Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia jest międzynarodowym rankingiem analizującym i badającym jak działa sektor medyczny w danym kraju. Na pierwszym miejscu jest Holandia, my niestety nawet nie lokujemy się blisko najlepszej dziesiątki, gdyż na trzydzieści trzy kraje plasujemy się na… 27 pozycji. Wypadamy beznadziejnie pod względem dostępności leków, lecz też – co praktycznie nikogo nie dziwi – oczekiwania na odwiedziny udoktora czy na wykonanie zabiegu. Każdy, kto próbował się zapisać na zabieg usłyszał coś takiego, że odległy termin, który z jednej strony jest w stanie nas rozbawić (lecz jedynie w pierwszej chwili), ale z drugiej już bardzo zasmucił i zdenerwował. Na przykład, jeśli chodzi o wszczepianie by-passów średnio u nas musi poczekać 3 miesiące, a w Niemczech tego typu zabieg będzie już dostępny w trzy tygodnie. Co to dużo mówić, nawet nieskomplikowane badanie typu usg kolana (sprawdź terminy) to długie czekanie, nawet kwartał.
Na szczęście poza państwową służbą osiągalna jest także prywatna oferta. Wiadomo, trzeba za nią płacić, w zależności od zabiegu, lecz mamy gwarancje solidnie przeprowadzonego zabiegu i właściwej opieki. Zdrowie jest najistotniejsze, więc czasem pieniądze spadają na dalsze miejsca, gdyż co nam po dochodach, jeśli chorujemy na coś, co może zepsuć nam zdrowie… Warto więc rozglądać się za dobrym Centrum Medycznym Artemed, najlepsze zaś efekty uzyskamy, gdy poszukamy takich zabiegów w internecie.