Jak da się zniwelować taką przypadłość jak jąkanie


Jąkanie się to zaburzenie mowy, które, spotykana jest częściej u chłopców. Problem ten zauważamy zwykle w okresie nauki mowy. Właśnie wtedy opiekunowie mają okazję ujrzeć pierwsze problemy dziecka, które zaczyna mieć trudności z płynnym wypowiadaniem słów. Zjawisko jąkania się może mieć wiele przyczyn, stąd żeby dobrze poznać dolegliwości naszego dziecka, musimy udać się do lekarza.

mowa

Źródło: flickr.com

Jąkanie polega jest wynikiem skurczów mięśni artykulacyjnych, fonacyjnych i oddechowych. Wskutek tego typu zaburzeń osoba, która się jąka zaczyna mieć problemy z artykułowaniem pojedynczych głosek, zacinaniem się w trakcie wypowiedzi, powtarzaniem lub wydłużaniem elementów wypowiedzi. Na małe dzieci z takimi problemami warto szczególnie zwrócić uwagę, ponieważ może się zdarzyć, że celowo będą unikać wypowiadania trudnych wyrazów. Tymczasem unikanie problemu może prowadzić do wycofania się z aktywności mówienia, zamiast polepszeniu stanu rzeczy. Oprócz tego stanem, który może prowadzić do alienacji pacjenta jest właśnie jąkanie leczenie (sprawdź: ) z kolei odbudowuje pewność siebie.

Przyczyn jąkania się może być wiele. Oprócz mechanicznych problemów, których najczęściej przyczyną jest wadliwa budowa aparatu mowy, istnieją również problemy w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mózgu. Często zdarza się również, że dziecko zaczyna się jąkać, chociaż wcześniej mówiło poprawnie. Wtedy warto wziąć pod uwagę wszelkie aspekty psychologiczne, jako że do takiej sytuacji mogą też doprowadzić zaburzenia traumatyczne.

W chwili gdy problemem są zaburzenia neurologiczne, to warto udać się od razu do odpowiedniego specjalisty. Diagnozą i terapią osób z zaburzeniami neurologicznymi zajmuje się neurologopeda. Neurologopeda (polecam: ) może nam bardzo szybko przyjść z pomocą. Zasadniczo jąkanie się zazwyczaj jest wadą, którą da się leczyć.

Spodobała Ci się nasza informacja ze strony (http://www.rehabilitacje.org/leczenie-skoliozy-krakow-metoda-pressio-def)? Jest nam niezwykle miło. Tym samym chcemy zachęcić Cię do przejrzenia nowego wątku o podobnym temacie.

Skuteczna terapia może wiele zdziałać i znacznie poprawić komfort życia osoby, która zmaga się na co dzień z zaburzeniami mowy. Terapią są zwykle różne ćwiczenia, polegające na trenowaniu samego aparatu mowy. Ćwiczenia takie można robić wszędzie. Poza wizytami w gabinecie pacjenci mają więc możliwość trenowania w domu. W zasadzie to właśnie regularność ćwiczeń gwarantuje sukces terapii.