Jak powinna wyglądać coroczna inwentaryzacja, jakiego rodzaju narzędzia i programy mogą się przy tym przydać

0 Comment


W przypadku firm które mają jakieś środki trwałe, materiały lub produkty do sprzedaży końcówka roku wiąże się z koniecznością wykonania inwentaryzacji. Obowiązek ten nakładają przepisy, dla wszystkich elementów majątku firmy zostały ustalone osobne okresy częstotliwości przeprowadzania takich spisów i trzeba ich przestrzegać. Podstawową rolą wykonania inwentaryzacji będzie ustalenie faktycznego stanu majątku, znajdującego się w posiadaniu firmy. Jeżeli firma używa jakiegoś programu magazynowego, to w nim powinny znajdować się aktualne ilości wszystkich produktów i materiałów.

Lecz okazuje się często, że w ciągu codziennej pracy pojawiły się jakieś pomyłki, nie wszystko co zostało wydane z magazynu rejestrowane było w programie lub zdarzały się jakieś kradzieże.

Nie czekaj! Jeśli zaintrygowały Cię umieszczone tutaj notatki, to czytaj (https://ortodoncjabecker.pl/category/rodzaje-aparatow/), który znajduje się w poniższym linku. Tam znajduje się więcej detali.

I zadaniem właśnie inwentaryzacji będzie sprawdzenie wszystkich stanów na magazynie i zrobienie porównania z tym, co widnieje w systemie, sprawdź też programy do inwentaryzacji. Jeśli pojawią się jakieś niezgodności, to w pierwszej kolejności należy zrobić dokumenty, które je wyprostują, a później wyjaśnić skąd się one wzięły.

inwentaryzacja

Autor: Iwan Gabovitch
Źródło: http://www.flickr.com

Właściwie wykonana inwentaryzacja wyposażenia, towarów i materiałów pozwoli na uzgodnienie stanu faktycznego majątku firmy. Będzie też sposobem na to, żeby znaleźć różnego rodzaju niegospodarności albo próby działań zatrudnionych na szkodę przedsiębiorstwa. Jednak jeżeli będzie się chciało ją przeprowadzić w odpowiedni sposób, to należy przygotować się do tego odpowiednio i dobrze rozplanować swoje prace. Spis chaotycznie wykonany, bez dobrego zaplanowania i z pominięciem pewnych procedur zwyczajnie będzie stratą czasu i zbędnym kosztem.

A da w sumie niewiele, bo i tak po jego skończeniu zostanie bałagan, jaki nie pozwoli na uzgodnienie rzeczywistego stanu firmowego majątku. Podczas przeprowadzania inwentaryzacji bardzo się przydają różnego rodzaju narzędzia, przykładowo takie jak program do kosztorysów do inwentaryzacji środków trwałych. Dzięki nim można w prosty sposób przygotować wszystkie dokumenty związane ze spisem, to znaczy protokoły i arkusze inwentaryzacyjne, a dodatkowo nanieść różnice, które zostaną znalezione.

Tagi: , ,