Współczesna medycyna – jakie są jej najistotniejsze osiągnięcia, które ratują życie człowieka i zdrowie?


Medycyna w ciągu ostatnich lat doskonale się rozwinęła. Wiele chorób, które jeszcze do niedawna były niewyleczalne, obecnie nie stanowi już większego zagrożenia lub zostały absolutnie wyeliminowane przez szczepionki i skuteczne lekarstwa.

chirurg

Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna, w państwach w jakich służba medyczna nie prezentuje stosownego poziomu, dolegliwości takie jak cholera, trąd lub gruźlica, dalej występują dosyć często, chociaż w Europie nie stanowią już praktycznie większego zagrożenia. Jakie są największe osiągnięcia nowoczesnej medycyny? Po pierwsze chirurgia onkologiczna, jaka pozwala na szybkie usuwanie komórek rakowych, najczęściej w postaci guzów – temat zabiegu poruszony na . Dzięki temu, możliwe jest efektywniejsze leczenie też faktycznie niebezpiecznych nowotworów. Niestety, nowotwory są dziś dość częstymi schorzeniami, jednakże dzięki rozwojowi medycyny, ich leczenie jest coraz bardziej owocne.

Nowotwór wykryty we wczesnym stadium jest absolutnie wyleczalny. Poza tym, dzisiejsza medycyna (dermamed) dużo lepiej radzi sobie z przeszczepami narządów. To co jeszcze do niedawna wydawało się jedynie pobożnym życzeniem, współcześnie jest faktem. Przeszczepiane są serca, nerki, siatkówki oka. Problemem jest rzecz jasna ilość narządów, niewystarczająca dla wszystkich pacjentów. Przewiduje się jednakże, że w przyszłości, narządy będą produkowane sztucznie. Już dziś podejmowane są pierwsze próby ich wydrukowania na drukarkach 3D. Produkowanie narządów ludzkiego ciała byłoby ogromnym osiągnięciem, jakie pozwoliłoby na uratowanie wielu ludzkich istnień.

Bardzo ważne są także szczepionki. To właśnie dzięki nim możliwe stało się wytępienie wielu chorób, jakie mogłyby być dość niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Szczepionki odznaczają się notabene wielkim zainteresowaniem. W Polsce szczepione są najczęściej dzieci, tym sposobem nabywają odporność na niebezpieczne schorzenia. Każdego roku, sporo osób decyduje się też na szczepienia przeciwko grypie, chorobie jaka jest niekiedy lekceważona, a niestety może mieć sporo niebezpiecznych skutków. Jednym z działów medycyny, jaki odznacza się wielkim zainteresowaniem jest medycyna estetyczna. Przykładem może być chociażby botox stosowany do powiększania ust albo minimalizowania zmarszczek. Tego rodzaju medycyna umożliwia skuteczną walkę z kłopotliwymi kompleksami.