Co robi neurologopedia i po co do niego się wybrać?


Kiedy powinno się zgłosić się z dzieckiem do specjalisty? Przede wszystkim wówczas, gdy pojawią się alarmujące objawy, mogące świadczyć o kłopotach z mówieniem. Małe dziecko, które mówi mało i niewyraźnie to z pewnością powód do niepokoju. Prawdopodobnie ma on wadę wymowy, którą powinno się jak najszybciej wyleczyć. Dziecko może mieć również problem z mówieniem płynnie, na przykład powtarza sylaby, zacina się.To także znak, że trzeba jak najszybciej odwiedzić neurologopedę i zacząć terapię.
Proces diagnozowania u specjalisty kończy się przeważnie w gabinecie. Czasami jednak, że podłoże dysfunkcji jest wielowymiarowe, wówczas lekarz może zlecić pomocnicze badania lub konsultację z innym specjalistą, przykładowo psychologiem. Pierwszym elementem, jaki się sprawdza budowa aparatu mowy,napięcie mięśniowe w okolicy ust. Bada między innymi układ oddechowy, czynności i funkcje pokarmowe, a także kompetencje językowe. Sprawdź inwisalign wrocław.
Ingerencja specjalisty może być także niezastąpiona w terapii jąkania, gdyż jest to wada, której geneza może mieć różnorakie podłoże. Terapia jąkania (dla przykładu: ) polega na zastosowaniu podejścia interdyscyplinarnego. Jąkanie to nie tylko kłopot z wymawianiem głosek, to komplementarny proces,w którym biorą udział ciało i psychika pacjenta (Zobacz również leczenie kanałowe). Jąkanie objawia się poprzez wiele zbędnych czynności ciała, jak chociażby napięcie twarzy usztywnienie całego ciała. Oprócz tego mogą to być współruchy w postaci wyłamywania palców, a także zaciskanie zębów, itp. Jąkanie to także wada, która ujawnia się w sytuacjach stresu, które dla każdego pacjenta są inne.