Co robi neurologopedia i po co do niego się wybrać?Neurologopedia to specjalizacja logopedii, która zajmuje się diagnozowaniem dysfunkcji mowy o podłożu neurologicznym. Na tego typu zaburzenia narażone są osoby w różnym wieku. Neurologopeda w na co dzień zajmuje się leczeniem dzieci i osób dorosłych niemówiących.

Dziewczyna z uśmiechem na twarzy

Autor: Jemel May
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy powinno się zgłosić się z dzieckiem do specjalisty? Przede wszystkim wówczas, gdy pojawią się alarmujące objawy, mogące świadczyć o kłopotach z mówieniem. Małe dziecko, które mówi mało i niewyraźnie to z pewnością powód do niepokoju. Prawdopodobnie ma on wadę wymowy, którą powinno się jak najszybciej wyleczyć.

Jeżeli tego typu tematyka jest według Ciebie na tyle ważna, że pragniesz poznać ją również pod innym kątem, zatem potrzebne Ci podobne dane, to więcej znajdziesz w linku (https://animalab.eu/pl/categories/wyposazenie-zwierzetarni/autoklawy-sterylizatory-parowe).

Dziecko może mieć również problem z mówieniem płynnie, na przykład powtarza sylaby, zacina się.To także znak, że trzeba jak najszybciej odwiedzić neurologopedę i zacząć terapię.

Proces diagnozowania u specjalisty kończy się przeważnie w gabinecie. Czasami jednak, że podłoże dysfunkcji jest wielowymiarowe, wówczas lekarz może zlecić pomocnicze badania lub konsultację z innym specjalistą, przykładowo psychologiem. Pierwszym elementem, jaki się sprawdza budowa aparatu mowy,napięcie mięśniowe w okolicy ust. Bada między innymi układ oddechowy, czynności i funkcje pokarmowe, a także kompetencje językowe. Sprawdź inwisalign wrocław.

Ingerencja specjalisty może być także niezastąpiona w terapii jąkania, gdyż jest to wada, której geneza może mieć różnorakie podłoże. Terapia jąkania (dla przykładu: ) polega na zastosowaniu podejścia interdyscyplinarnego. Jąkanie to nie tylko kłopot z wymawianiem głosek, to komplementarny proces,w którym biorą udział ciało i psychika pacjenta (Zobacz również leczenie kanałowe). Jąkanie objawia się poprzez wiele zbędnych czynności ciała, jak chociażby napięcie twarzy usztywnienie całego ciała. Oprócz tego mogą to być współruchy w postaci wyłamywania palców, a także zaciskanie zębów, itp. Jąkanie to także wada, która ujawnia się w sytuacjach stresu, które dla każdego pacjenta są inne.

Należy pamiętać o tym, że zwlekanie z odwiedzeniem neurologopedy może prowadzić do poważnych następstw, jak również pogorszenia się stanu zdrowia psychicznego osoby jąkającej się. Jeśli więc zaobserwujemy u naszego dziecka trudności z płynnym mówieniem, powinniśmy jak najszybciej poprosić o pomoc lekarza np ortodonta (dobry ortodonta bielsko) dziecięcy wrocław. Nieleczone jąkanie się prowadzi zazwyczaj do depresji i społecznego wycofania się, a także może być przyczyną kłopotów w nauce oraz pracy. Poprawić sytuację wtedy może właśnie neurologopeda.
Tagi: , , , , , , ,