Niedoczynność tarczycy to schodzenie wynikające z całkowitego niedostatku hormonów tarczycyTarczyca to narząd, który położony jest tuż poniżej krtani. Dolega do tchawicy, zbudowana jest z dwóch płatów, które złączone są cieśnią tarczycy. Tarczyca produkuje hormony: tyroksynę oraz trójjodotyroninę. Hormon tarczycy, zasadniczo odpowiada za przemianę materii i termogenezę, naszego organizmu. Dzięki nim dochodzi do tworzenia i katabolizmu, czyli rozkładu białek. Poza tym mają wpływ na rozpad tłuszczy . Dzięki temu procesowi dostarczane są kwasy tłuszczowe biorące udział w procesach metabolizmu i termogenezy. Tworzenie i wydzielanie hormonów narządu tarczycy jest regulowana przez przysadkę mózgową. Czasami, może stać się tak, że ta regulacja zostanie zaburzona. Wtedy mamy do czynienia z nadczynnością i niedoczynnością tarczycy .

szczegołowe informacje

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co
Niedoczynność tarczycy może być spowodowana zaburzeniami narządu tarczycy, wtedy mówimy o niedoczynności pierwotnej oraz chorobami przysadki i podwzgórza. Jakie są najczęściej spotykane źródła niedoczynności hormonu tarczycy? Najczęściej spotykane powody to zapalenie tarczycy, niedostateczna ilość jodu w organizmie, branie pewnych środków leczniczych, stan po zabiegu operacyjnym wycięcia całkowitego lub częściowego tarczycy, hipoplazja tarczycy.

Niedoczynność narządu tarczycy może być także wrodzona. Dodatkowo może objawić się ona w zespole niedoczynności przysadki oraz chorobach podwzgórza. Jakie są wtedy wielkości hormonów? Natężenie tyroksyny jest zmniejszone, poziom trójjodotyroniny może być dobry lub pomniejszony. Pozostałe obserwacje, które w połączeniu z obrazem klinicznym, mogą przekonywać lekarza do postawienia rozpoznania niedoczynności tarczycy, to podniesiony poziom cholesterolu.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy? Główne niepokojące

tarczyca

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co

oznaki choroby niedoczynności narządu tarczycy to ospałość, spowolnienie i zmniejszenie tolerancji wysiłku – polecam stronę. Skóra pacjentów jest przesuszona, szorstka, zimna. Włosy mają skłonność do wypadania, a paznokcie do łamania się. Chorzy uskarżają się na uczucie chłodu, zaparcia, przyrost masy ciała. Lekarz (rzuć okiem na ofertę dotyczącą: podolog Gliwice Marcinkowska) przy oględzinach nierzadko odnotowuje tzw. obrzęk podskórny, wtedy dochodzi do pogrubienia rysów twarzy, obrzęku powiek, dłoni. Dodatkowo spowolniona jest czynność serca, spłycone są oddechy, głos jest matowy, ochrypły. Leczenie choroby niedoczynności hormonu tarczycy polega na substytucji jej hormonów.

Dawka hormonów jest dobierana indywidualnie dla wszystkich pacjentów. Choroby narządu tarczycy to częste schorzenia. Pacjenci zawsze powinni korzystać z pomocy endokrynologa i respektować się do jego zaleceń, bowiem nieleczone choroby narządu tarczycy mogą doprowadzić do bardzo ważnych następstw i powikłań .

Tagi: , ,