W jaki sposób uzdrawia koń


Jazda konna to nie tylko bardzo dobry sport i rekreacja. W wypadku dzieciaczków chorych może być to także idealny sposób na rehabilitację. Koń może być dla dzieciaczków niepełnosprawnych przyjacielem i sprzymierzeńcem w ich zmaganiach z chorobom. Taka terapia nazywa się hipoterapią.

Najzwięźlej mówiąc hipoterapia to zespół zabiegów terapeutycznych, do jakich wykorzystuje się konia.

Hipoterapia jest najczęściej terapią wspierającą pozostałe sposoby rehabilitacji. Niekwestionowaną zaletą hipoterapii jest jej wszechstronność. Profesjonalnie

Konie

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

przeprowadzona wpływa tak na sferę ruchową jak też sensoryczną pacjenta, a dodatkowo na jego funkcjonowanie psychiczne i społeczne.

Hipoterapia oddziałuje leczniczo na kilka sposobów, m.in. przez kodowanie w mózgu właściwego wzorca ruchu miednicy w trakcie chodzenia (link do artykułu).

Koniecznie zobacz artykuł w serwisie prezentującym podobne wiadomości. Są równie pasjonujące, gdyż odnoszą się do tego samego zagadnienia.

Działanie to czasem zwane jest „lekcją chodzenia bez chodzenia” i wykorzystywane bywa w rehabilitacji dzieci ze schorzeniami narządów ruchu. Innym atutem hipoterapii jest normalizacja naprężenia mięśni.

Odpowiednie ułożenie na grzbiecie konia oraz jego rytmiczny chód powodują, iż dochodzi do normalizacji tegoż napięcia. Niełatwo wyobrazić sobie aby wykorzystanie jakiegokolwiek sprzętu rehabilitacyjnego tak rewelacyjnie stymulowało poczucie równowagi jak jazda konna. Podczas gdy człowiek jeździ konno ciało poddawane jest ruchowi aż w trzech wymiarach.

Kolejne atuty takiej rehabilitacji to stymulacja i normalizacja czucia powierzchniowego.

Zdrowi ludzie są w stanie nawet zobaczyć w wyobraźni frajdy dziecka, dotychczas przemieszczającego się wyłącznie za pomocą wózka z tego, że siedząc na koniu ma możliwość wyruszyć na spacer (koniecznie zobacz). Fachowo realizowana hipoterapia w połączeniu z oddziaływaniem psychoterapeutycznym stanowi wartościowy sposób pomocy osobom doświadczającym zaburzeń natury psychologicznej.

Dzieciaczki chore częstokroć prócz cierpienia powodowanego chorobą doświadczają również bólu, jaki związany jest z poczuciem społecznego odrzucenia. Zamiarem takich zajęć jest

koń

Źródło: flickr.com

częstokroć także to, by dzieci zdrowe spędzały czas wspólnie z chorymi. Możliwość kontaktu z akceptującymi równolatkami jak też dorosłymi jest pozytywem trudnym do przeceniania.

Hipoterapia może być przeprowadzana tylko za zgodą lekarza, który zaświadcza o braku przeciwwskazań do tego rodzaju rehabilitacji osoby nie w pełni sprawnej. Zajęcia powinni prowadzić należycie do tego przy­go­to­wani fachowcy z zakresu rehabilitacji, zaś stajnie dla koni powinny zostać odpowiednio wyposażone.