W jaki sposób legalnie oddać swój samochód?Kiedy nasze auto służy nam przez lata i długo nie zmieniamy pojazdu, możemy go doprowadzić do stanu, w którym korzystnym wyjściem jest wyłącznie złomowanie auta. Jeżeli zależy nam na zarobku ze sprzedaży możemy spróbować poszukać kogoś, kto spróbuje odrestaurować auto lub oddać je do punktu demontażu. Jak zgodnie z prawem oddać do złomowania stare samochód?

Po pierwsze należy sprawdzić, w jakim miejscu możemy złomować nasze auto. Działalność stacji demontażu musi zostać potwierdzona przez marszałka województwa, w związku z czym na stronie danego urzędu na pewno odnajdziemy listę zaufanych stacji. Rzecz jasna możemy także sprawdzić oferty online na innych stronach, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę, takie jak między innymi „złomowanie pojazdów” uzupełniając o nazwę interesującego nas miasta, przykładowo: „złomowanie pojazdów Toruń”. Często tego typu miejsca zwane są po prostu auto złomami, dlatego warto sprawdzić również takie hasła jak, np.: „auto złom Krosno” – klik czy „auto złom Gdańsk”, zależnie od tego gdzie chcemy złomować pojazd. Należy po prostu wpisać go obok nazwy usługi. W odpowiedzi otrzymamy dużą ofertę. Jeśli zależy nam na jak najbardziej korzystnym zysku warto sprawdzić koszty w kilku miejscach.

złomowanie pojazdów

Autor: free photos
Źródło: http://www.flickr.com

Zyskamy pewność, że wybrana stacja demontażu jest najlepsza. Trzeba pamiętać, że główną rzeczą, jaka wzięta jest pod uwagę staje się waga. Pojazd musi ważyć przynajmniej 90% tego, jaka liczba zapisana jest w dowodzie. Jeśli waga jest niższa oddający musi dopłacić. Przedsiębiorstwa złomujące pojazdy niejednokrotnie posiadają lawety, dzięki którym niedziałające auta można zawieźć do punktu. W stacji demontażu otrzymujemy wszystkie istotne dokumenty potrzebne do wyrejestrowania. Właściciel dostaje na to 30 dni. Jest to niezwykle istotne i nie można o tym zapomnieć. Jeśli nie wyrejestrujemy samochodu ciągle będziemy właścicielem, w związku z tym możemy zapłacić wysoką karę za niepłacenie ubezpieczeń.

W dodatku nowy właściciel, kiedy sprzedamy auto (sprawdź nas) może nie rejestrować pojazdu i przeznaczyć na części. W Polsce jest to praktyka nielegalna. Oczywiście powinno się wspomnieć również o tym, że auto może być wykorzystane do przestępstw. Aby nie dotyczyły nas te problemy należy pamiętać o okresie wyrejestrowania.
Często zdarza się tak, że stare auto, którego nie możemy sprzedać, zalega w naszym garażu i zbędnie zajmuje miejsce, ponieważ nie wiemy do z nim zrobić. W tego typu sytuacji najlepszym rozstrzygnięciem jest złomowanie auta. Legalnym sposobem jest przekazanie pojazdu do stacji demontażu. Należy korzystać z tej możliwości i z zyskiem pozbyć się niepotrzebnego sprzętu. Czytaj też
Tagi: , ,