Spędzasz mnóstwo czasu przed komputerem? Dowiedz się jak długie godziny spędzone przed monitorem niszczą na Twoje zdrowie.


Jeśli Twoja praca polega na spędzaniu wielu godzin przed monitorem, grożą Ci rozmaite choroby. Odkryj jedną z nich.

Zespół cieśni nadgarstka objawy

praca przy komputerze

Autor: LibreCon Bilbao
Źródło: http://www.flickr.com

Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem spowodowanym długą pracą przed monitorem. Choroba dotyka także pianistów, pakowaczy, operatorów maszyn oraz sportowców. To stałe, nienaturalne wygięcie dłoni podrażnia nerw pośrodkowy.Gdy odczuwasz dotkliwy ból w dłoni, koniecznie zgłoś się do lekarza. Sporo osób bagatelizuje wskazane objawy choroby. To spory błąd. Z jakiego powodu? Dlatego, że choroba w zaawansowanym stadium wymaga operacji. Wczesne wykrycie choroby pozwoli na szybkie rozwiązanie problemu. Niejednokrotnie choroba pojawia się znienacka. Stan zapalny sprawia, że czujemy sztywnienie i obrzęk stawów nadgarstkowych.

Jeśli będziesz zdania, że umieszczone w tym artykule informacje są ciekawe, przeczytaj dodatkowo szczegóły w linku lekarz podolog gliwice. Odnajdziesz tam tak samo przydatne dane.

Skutkami choroby są również: utrata sił a także sprawności. Kiedy mamy zespół cieśni nadgarstka możemy mieć kłopot nawet z zapięciem guzików, czujemy drętwienie oraz mrowienie rąk. Gdy zaczynamy chorować na zespół cieśni nadgarstka objawy powinny zmobilizować nas do działania. Niejednokrotnie ból jest tak dokuczliwy, że ratujemy tabletkami przeciwbólowymi. Nie jest to jednak skuteczne rozwiązanie problemu. Musimy mieć świadomość, że tabletki jedynie złagodzą cierpienie, nie wyleczą naszego ciała.

Rozpoznanie

By ortopeda prawidłowo rozpoznał chorobę nie musi posługiwać się specjalną aparaturą – kontakt do dobrego ortopedy. Wystarczy, że przeprowadzi badanie polegające na delikatnym opukiwaniu nadgarstka.

Czy umieszczone na danej stronie (www.stojo.pl/butelka) artykuły przypadły Ci do gustu? Czujesz chęć na więcej? Więc pragniemy Cię poinformować, że już czekają na Ciebie rzetelne wątki.

Jeżeli w trakcie badania odczujemy drętwienie palców u rąk, diagnoza jest jasna. To właśnie podrażniony nerw pośrodkowy przyczynia się do drętwienia i opisanego paraliżu palców. Kolejnym patentem na przeprowadzenie badania jest test Phalena. Wystarczy, iż złączysz dłonie od strony grzbietu, skierujesz palce do klatki piersiowej, zegniesz mocno nadgarstki i odczekasz jedną minutę. Jeżeli po wskazanym czasie odczujesz dyskomfort wynikający z drętwienia, mrowienia albo bólu – pewnie wynika on z ucisku na nerw.

pisanie na klawiaturze - zespół cieśni nadgarstka

Źródło: pixabay.com

Aby rozpoznać chorobę możesz też posłużyć się zwyczajnym aparatem do mierzenia ciśnienia. Wystarczy, że założysz mankiet, napompujesz go do 50 mm Hg i utrzymasz ciśnienie przez minutę. Jeśli pojawi się ból oraz drętwienie, będziesz mieć konkretny sygnał, iż coś jest nie tak. Wówczas sprawdź leczenie objawów cieśni nadgarstka. Jest jeszcze jeden sposób na postawienie dobrej diagnozy – EMG, czyli elektromiografia. Dzięki elektromiografii możesz zbadać szybkość przewodzenia nerwu pośrodkowego. Dodatkowo takie badanie pozwoli znacznie bardziej dokładnie określić przyczynę cierpienia i stwierdzić, czy jego powodem jest zespół cieśni nadgarstka, czy też inna dolegliwość, która powoduje podobne objawy.