Jak wybrać dobrego tłumacza? Na co szczególnie zwrócić uwagę, co jest najbardziej istotne w tej kwestii?

0 Comment


Rynek tłumaczeń w naszym kraju jest dosyć zróżnicowany, a to właśnie powoduje, że czasem przetłumaczone dokumenty nie do końca nas satysfakcjonują. Zdaje się, iż rozwiązaniem na takie problemy jest zatrudnienie profesjonalnego tłumacza, ale gdzie takiego znaleźć?

Praca przy komputerze

Autor: AlphaLab Startup Accelerator
Źródło: http://www.flickr.com
Każda ogłaszająca się w internecie osoba zapewnia nas, że jest w stanie odpowiednio zająć się naszymi dokumentami, a jak przychodzi moment weryfikacji, otrzymujemy tekst pełny błędów, dziwnie brzmiących przekształceń, tak naprawdę do niczego się nie nadający, chociaż tłumacz obiecywał najwyższą jakość. O ile niekiedy na pewne uchybienia można przymknąć oko, to jeśli chodzi o specjalistyczne tłumaczenia, chcielibyśmy mieć pewność dokładnego wykonania. Dobry tłumacz to właściwie taki, który nie tylko ściśle trzyma się reguł, lecz jednocześnie jest w stanie wykonać swoje zadanie na czas.

Odpowiedni tłumacz, oprócz wysokich kompetencji językowych, powinien odznaczać się umiejętnością błyskawicznego uczenia się i wszechstronną wiedzą lub dobrą orientacją w swojej specjalizacji: w dziedzinie tłumaczeń prawnych, biznesowych oraz technicznych. Dość często znajomość obcego języka wcale nie znaczy, że ktoś kto idealnie mówi np. po angielsku dobrze przełoży techniczny opis technologi lub urządzenia – szczególnie jeżeli ma kłopot ze zrozumieniem tego opisu w swoim rodzimym języku. Dlatego przed zleceniem tłumaczowi tłumaczenia najlepiej zapytać, w jakiej dziedzinie się specjalizuje. Kolejna rzecz, iż odpowiedni tłumacz (hiperłącze) musi być osobą która wzbudza zaufanie obu stron, jakim umożliwia komunikację.

tłumaczenie

Autor: _ Kripptic
Źródło: http://www.flickr.com
Szczególnie, iż od odpowiedniego porozumienia się stron jest zależne to czy mogą zawrzeć satysfakcjonującą jedną i drugą stronę umowę. Do ustnych tłumaczeń najlepiej wybrać tłumacza o schludnym i przyjemnym wyglądzie. W sytuacji tłumaczeń ustnych powinniśmy też zapytać, jak często tłumacz udaje się za granicę, aby poprawić swój akcent i poznawać „żywy język” danego narodu. Najbardziej znaczną biegłość językową właśnie powinien posiadać tłumacz przysięgły, jak tłumacz przysięgły Warszawa (polecany tłumacz przysięgły), ponieważ w tej dziedzinie nie ma miejsca na pomyłki. Wszystko musi być idealnie przetłumaczone, a jednocześnie specjalistyczne terminy powinny być właściwie znane. To pewność, że będziemy mieć najlepsze tłumaczenie wolne od głupich i niespodziewanych błędów.
Tagi: ,