Wykorzystywanie sieci WWW wśród nasze pociechy


Sieć WWW jest bardzo ważnym medium współczesnego świata. Pozwala między innymi na zdobywanie wiedzy, ale również na błyskawiczne kontaktowanie się z pozostałymi ludźmi.

Facebook login

Autor: Linux Screenshots
Źródło: http://www.flickr.com

Wzrastająca powszechność Internetu niesie za sobą różnego rodzaju skutki. Należy do nich między innymi ciągłe obniżanie wieku osób czynnie korzystających z komputera i Internetu. Na chwilę obecną biegłymi internautami są już kilkuletnie dzieci, przy czym niejednokrotnie przewyższają swoich dziadków, a niekiedy nawet rodziców. Niejednokrotnie mówi się o tym, że Internet nie jest bezpiecznym miejscem, w szczególności dla najmłodszych, toteż dzieci (zobacz również żłobek Warszawa) należy chronić przed niebezpiecznymi wpływami których źródłem jest sieć. Rzecz jasna zagrożenia takie wynikają przede wszystkim z tego, że użytkownikami sieci są bardzo różni ludzie i niektórzy z nich mogą mieć negatywny wpływ na dzieci. W tym kontekście nierzadko wspomina się na przykład o przypadkach przestępców odszukujących swoje młode ofiary za pośrednictwem sieci. Opiekunowie próbują sprawdzać, co ich dzieci robią siedząc przed monitorem, lecz z rozmaitym skutkiem.

Niebezpieczne dla najmłodszych miejsca w sieci

Podczas próby wymienienia punktów w Internecie niebezpiecznych dla najmłodszych na pierwszy plan za każdym razem wysuwają się witryny pornograficzne czy nasycone przemocą. Istnieje jednak wiele innych, pozornie niewinnych witryn, które jednak mogą stanowić zagrożenie. Są to przykładowo modne jakiś czas temu portale wykorzystywane do czatowania, czyli rozmawiania z nieznajomymi osobami. Na chwilę obecną rolę czatów przejęły po części portale społecznościowe.

Witryny dobre dla dzieci

W opozycji do rozmaitych niebezpieczeństw czyhających na dzieci w Internecie znajduje się dużo stron wymyślonych konkretnie dla nich. Portale dla dzieci to takie miejsca, w których dziecko niewątpliwie jest bezpieczne (np. – portale dla dzieci). Na takiej stronie zwykle są treści o charakterze rozrywkowym, ale pozbawione treści nieodpowiednich dla najmłodszych. Są to przykładowo nieskomplikowane gry komputerowe, a także różnorodne treści humorystyczne. Tego rodzaju strony zazwyczaj tworzone są przez rodziców dzieci lub specjalne organizacje. Zwykle także dzieci – więcej dowiesz się na tej stronie mogą je współtworzyć, przykładowo umieszczając tam swoje prace – zajrzyj.