Z jakiego powodu wełna stała się tak popularnym materiałem, niezwykle chętnie wykorzystywanym w przemyśle odzieżowym.


Wełna większości z nas kojarzyć się będzie albo z lepszymi marynarkami i garniturami, albo ciepłymi czapkami, szalikami i płaszczami. A tak naprawdę wełna jest wykorzystywana w dużej ilości różnych przypadków, nie tylko jako niezależna tkanina, lecz również jako dodatek do bawełny albo lnu. Jej duża popularność wynika przede wszystkim z cech, które posiada, a posiada ich faktycznie sporo.

Po pierwsze wełna parzona doskonale chroni przed chłodem i rewelacyjnie odprowadza wilgoć (oferta wełny parzonej od Dzięki temu nadaje się do zakładania nie tylko w okresie chłodów, ale też bardzo dobrze daje sobie radę w czasie upałów w lecie. Jak się okazuje ubrania zrobione z tego materiału przez wiele osób uważane są za bardzo wygodne nawet jak są wyższe temperatury. Co istotne, wełna (zobacz cena wełny parzonej) grzeje nawet wtedy, kiedy będzie wilgotna. Wynika to z tego, że jej włókna pochłaniają sporo wilgoci, dzięki czemu nawet jak są mokre, to nie będzie się tego odczuwać noszących. Taka właściwość jest niezwykle cenna w naszym klimacie, kiedy w jesieni i zimie często występują opady.

dzianina wełniana

Autor: annieo76
Źródło: http://www.flickr.com/photos/nelanah/381421012/sizes/l/
dzianina wełniana

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
Jedną z ważniejszych zalet, jakie ma (rozwinięcie tematu: http://www.lamalama.pl/dzianiny.html)dzianina wełniana (Poszukujesz dzianin wełnianych? Sprawdź tutaj), jest wysoka sprężystość (sprawdź ofertę Przez to właśnie ubrania uszyte z takiej tkaniny praktycznie nie będą wymagać prasowania albo to prasowanie będzie stosunkowo rzadkie. Podobnie jest z praniem. Ponieważ wełniane tkaniny są produkowane z włókien w pełni naturalnych, to ich budowa sprawia, że w pewnym sensie ulegają one samooczyszczeniu. Przez to nie pochłaniają tak dużej ilości zapachów i kurzu, jak inne materiały, a tym samym nie potrzebują tak częstego prania. Wełna wytwarzana być może z kilku odmian zwierząt, najwięcej produkuje jej się z owiec. W mniejszych ilościach wykorzystuje się też inne zwierzęta, takie jak wielbłądy czy nawet króliki. Z tych zwierząt wełny nie pozyskuje się tak dużo, ale za to charakteryzuje się ona bardzo dobrymi parametrami i właściwościami.

Najbardziej znaną odmianą ekskluzywnej wełny jest kaszmir. Ten typ wełny produkowany jest z sierści kóz które zamieszkują górskie rejony Mongolii i Chin, a wytwarza się ją ręcznie w naprawdę niedużych ilościach.