Najważniejsze rodzaje oraz odmiany wewnętrznych drzwi, ich zastosowanie w domach i mieszkaniach


Tagi: ,
Jednym z podstawowych elementów wyposażenia mieszkań i domów są drzwi. Można je podzielić na dwie podstawowe grupy, czyli zewnętrzne oraz wewnętrzne. Do ochrony wnętrza domu przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg czy wiatr, ale również przed nieproszonymi gośćmi służą drzwi zewnętrzne.

odnośnik do www

Autor: Peter Chovanec
Źródło: http://www.flickr.com
Ich odmian i rodzajów jest całkiem sporo, właściciele domów mogą wybierać wśród drzwi – (sprawdź asortyment) – wykonanych z różnych gatunków drewna, nieraz złączonego ze szkłem, a także pomalowanej lub pokrytej okleiną blachy. Zewnętrzne drzwi przeważnie grubsze i solidniejsze, właśnie ze względu na ich przeznaczenie. Jeżeli mają mieć dobre przeciwłamaniowe właściwości, to muszą posiadać odpowiednie wzmocnienia i zamki. Niezbędna jest gruba blacha chroniąca przed przecięciem, antywyważeniowe bolce i porządne zawiasy. Dobrze jest także użyć atestowanych zamków, które będą stanowić utrudnienie dla włamywaczy. No i rzecz jasna bez względu na parametry drzwi raczej powinny być ładne, bo przecież stanowią one wizytówkę każdego mieszkania. Za to w środku mieszkań i domów wykorzystywane są dużo bardziej delikatne drzwi wewnętrzne (przykładowa strona www). Oferowane są one w paru odmianach uzależnionych od zastosowania. Spotykanymi najczęściej są zwykłe, tradycyjne drzwi http://bramkor.pl/bramy-drzwi-rampy otwierane, montowane w futrynie.

drzwi

Autor: Remix
Źródło: Remix
Są one bardzo praktyczne, dostępne w wielu wzorach i odmianach, ale posiadają jeden duży minus. Do ich otwierania potrzeba trochę wolnej przestrzeni, więc nie zawsze sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Tam z kolei znacznie lepiej poradzą sobie drzwi składane. Dzięki użyciu odpowiedniego mechanizmu mogą się one składać jak parawan, przez co zajmują znacznie mniej miejsca, a jednocześnie otwieranie jest bardzo ułatwione. Jeżeli ktoś będzie miał taką możliwość, to bardzo dobrym pomysłem będą także drzwi przesuwne, dają sobie radę one szczególnie tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjne drzwi. Podwiesza się je na specjalnej prowadnicy,przez co nie powinny zajmować zbyt dużo miejsca przy otwieraniu, będą jedynie potrzebować kilkunastu centymetrów obok ściany żeby się je dało przesunąć.