Bogaty zakres terapii psychologicznej, czyli do kogo zwrócić się ze swoim kłopotem?

0 Comment


Psycholog jest zawodem działającym na pograniczu innych zawodów: psychiatry, psychoterapeuty czy coacha. Od zajęć nauczycielskich w szkole przez mentoring po uprawnienia psychiatry – wszędzie tam przedmiotem rozmowy i „naprawy” jest ludzka psychika. Mając problemy w wybranej przestrzeni życiowej wybierzemy się do psychologa specjalisty, zajmującego się wybraną „działką”.

psycholog

Źródło: flickr.com
Istota tego zawodu ma tyle lat co świat i… problemy psychiczne człowieka. Psychologowie obracają się w poszczególnych przestrzeniach życiowych ludzi, które tworzą ich specjalizację. Fachowcy, którzy badają przyswajanie kolejnych procesów przez człowieka to psychologowie od rozwoju osobistego. Tutaj polem badawczy jest człowiek, jako istota ciągle rozwijająca się, od narodzin po sędziwą starość, kiedy kończy się rozwój, a zaczyna odpoczynek. Psycholog (czytaj pełen raport) to przede wszystkim człowiek-inspirator naprowadzający na nieodkryte tory życia.

Jeżeli wykorzystana w powyższym artykule retoryka do Ciebie trafia, to zobacz tu meble kuchenne na wymiar wrocław inne tego typu porady – one odnoszą się do analogicznej tematyki.

W dość podobnej przestrzeni, ale nastawionej na zewnętrzne relacje działa psycholog społeczny. Bada on zachowania ludzi względem innych, większych instytucji i całych społeczności. Za zaburzenia osobowości, lęki czy depresje odpowiada psychologia kliniczna. Fachowcy tego typu badają i przesłuchują ludzi przejawiających dłuższy, permanentny stres. Przyczyny, jak to u człowieka bywa, są skomplikowane, poczynając od zaburzeń o podłożu genetycznym przez objawy lękowe, bezsenności, po kliniczne depresje.

Psycholog kliniczny wpływa na chorych przez poszukiwanie właściwych bodźców naprawy i inspiracji. Jego celem jest postawienie pacjenta na „nogi”, odmianę destrukcyjnego wewnętrznie pojmowania świata i ludzi. Są w końcu psychologowie sądowi, zajmujący się zachowaniami świadków i wszystkich zeznających przed sądami. Psycholog (strona internetowa tutaj), jako lekarz duszy, łączy uniwersalną, schematyczną wiedzę z teorii z indywidualnością w podchodzeniu do pacjentów. Jest nie tylko magistrem psychologii – to nie wystarczy. To także specjalista doskonalący się w studium przypadków. Wykorzystuje wiedzę zdobytą naukowo lub w kontaktach z pacjentami w gabinecie. Wykonuje zawód w miejscach zależnych od docelowej specjalności: szpitalach, szkołach, poradniach psychiatrycznych, instytucjach rynku pracy, sądach itp.

Tagi: , , , , ,