O czym trzeba wiedzieć dopasowując idealny sprzęt rehabilitacyjny dla osób chorych


Wózek inwalidzki jest sprzętem specyficznym, który tworzony jest dla osób mających duże problemy motoryczne. Na rynku istnieje wiele typów wózków. Zasadniczą cechą wózka inwalidzkiego jest jego budowa modularna. Sprzęt ten składa się z elementów wymiennych lub opcjonalnych. Oznacza to możliwość wymienienia podnóżka, kół, blokad czy tapicerki.

Wózek inwalidzki

Źródło: http://sxc.hu/
Do bardziej znanych należy wózek inwalidzki toaletowy.

Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie interesujący to sprawdź serwis lampy włoskie, w którym znajdziesz podobne informacje. One z pewnością będą dla Ciebie użyteczne.

Umożliwia on pielęgnację osoby leżącej i pomaga w codziennej higienie chorego. Wózki posiadają anatomicznie ułożone siedzisko wraz z otworem sanitarnym, jak również zdejmowane oparcie dla sprawniejszej aktywności oraz przechowywania. Dodatkowo prosta konstrukcja zapewnia posiadaczowi funkcjonalność i łatwość higienicznego utrzymania. Główną właściwością jest możliwość najazdu na sanitariat toaletowy (przykład), co jest istotne przy osobie, która posiada mocno umiarkowaną mobilność. Wybrane wózki sanitarne mają dodawane zbiorniki na fekalia, co sprzyja sporej higienie i swobodzie chorego. Zarówno tapicerki zastosowane przy tego rodzaju sprzęcie zawierają świetne jakościowo materiały i mają możliwość bez kłopotliwego umycia siedziska.

Innym sprzętem, jaki ułatwia codzienne funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej jest balkonik kroczący. Dobiera się go indywidualnie zwracając specjalną uwagę na potrzeby konkretnej osoby. Na ogół balkoniki są dobierane pomocniczo przy poruszaniu się chorych osób. Dobry balkonik kroczący powinien posiadać gumowe nasadki na poręczach, które służą do podtrzymywania, gumowe albo kauczukowe nasadki na nogi balkoniku oraz możliwość uregulowania wysokości samych nóżek. Są to podstawowe wyznaczniki sprzętu, który sprawdzi się w użytkowaniu i zagwarantuje swobodę korzystania przez pacjenta – oferta chodzików i balkoników.

Wózki inwalidzkie

Źródło: http://sxc.hu/
Należy wziąć pod uwagę stabilizację balkoniku oraz odpowiednie dobranie do wzrostu niepełnosprawnego. Właściwie dobrany sprzęt powinien mieć odpowiednią szerokość tak, aby pacjent mógł się zmieścić w drzwiach i nie powodować ograniczania ruchów. Te dwa główne aspekty zapewnią choremu swobodę w użytkowaniu z wózka i niemałą samodzielność, co jest oczywiście istotne. Wybierając dany sprzęt rehabilitacyjny powinno się zastanowić czy osoba chora będzie usatysfakcjonowana z jego zakupu i czy będzie z niego korzystać.