Każdy z nas stać się może świadkiem zasłabnięcia bądź wypadku


Czy każdy sobie poradzi z odpowiednią pomocą poszkodowanemu w takich sytuacjach? Niestety przykre zestawienia mówią, że wiele osób zupełnie nic nie wie o podstawowych zasadach pierwszej pomocy. Tacy ludzie, będąc świadkiem przy jakiś zdarzeniach nie są w stanie chociaż trochę pomóc, ograniczając się jedynie do wezwania karetki pogotowia.

A tak naprawdę przecież od sprawnej, błyskawicznej pomocy może zależeć czyjeś życie, bo pomoc lekarzy może docierać niekiedy i pół godziny, i w tym czasie właściwe czynności mogą utrzymać chorego przy życiu.

na kursie pierwszej pomocy

Autor: Joe Loong
Źródło: http://www.flickr.com

W rzeczywistości aby w jakiś sposób pomóc uczestnikowi wypadku, na samym początku należy dowiedzieć się, czy jest słyszalny oddech, i jaki jest stan obrażeń. Jeśli nie jest wyczuwalny puls lub ktoś nie oddycha, to najbardziej skutecznym sposobem zabiegów reanimacyjnych jest masaż serca. Robić go należy do przyjechania karetki, i kiedy ktoś to robił dobrze, to chory będzie miał znacznie większe szanse na przeżycie.

W związku z tym że wypadek może się przydarzyć każdej osobie, to tak naprawdę wszyscy powinni poznać zasady udzielania pierwszej pomocy.

Czy analizowana kwestia bardzo Cię zaintrygowała? Jeżeli tak, to kliknij ten odnośnik, a tam zobaczmy także (http://rehab-terapia.pl/oferta/uzaleznienie-od-hazardu/) pokrewne artykuły.

W wielu firmach na szkoleniach z bezpieczeństwa i higieny pracy są również wykłady które dotyczą właśnie tego zagadnienia, ale przeważnie bez praktycznych ćwiczeń. A w rzeczywistości to ćwiczenia właśnie odgrywają ogromną rolę, ponieważ teoretyczne podstawy można szybko zapomnieć, a wyrobione przez jakąś liczbę powtórzeń nawyki i odruchy zostają dłużej w naszej pamięci.

W wielu miastach organizowane są regularne kursy pierwszej pomocy przedmedycznej, trwające dzień lub dwa, podczas których uczestnicy bardzo dokładnie mogą poznać metody pierwszej pomocy w często spotykanych zdarzeniach, takich jak wypadki, omdlenia, odmrożenia czy urazy. Uczą się także posługiwania podstawowymi medycznymi sprzętami, takimi jak na przykład ciśnieniomierz , jakie również mogą być przydatne w ocenie w jakim stanie jest chory. Jeżeli ktoś chciałby mieć pewność, że w razie awaryjnej sytuacji sobie poradzi, to musi wziąć udział w tego typu kursie, z pewnością jego zasób wiedzy znacznie się poszerzy.