Każdy z nas stać się może świadkiem zasłabnięcia bądź wypadkuCzy każdy sobie poradzi z odpowiednią pomocą poszkodowanemu w takich sytuacjach? Niestety przykre zestawienia mówią, że wiele osób zupełnie nic nie wie o podstawowych zasadach pierwszej pomocy. Tacy ludzie, będąc świadkiem przy jakiś zdarzeniach nie są w stanie chociaż trochę pomóc, ograniczając się jedynie do wezwania karetki pogotowia.

A tak naprawdę przecież od sprawnej, błyskawicznej pomocy może zależeć czyjeś życie, bo pomoc lekarzy może docierać niekiedy i pół godziny, i w tym czasie właściwe czynności mogą utrzymać chorego przy życiu.

na kursie pierwszej pomocy

Autor: Joe Loong
Źródło: http://www.flickr.com

W rzeczywistości aby w jakiś sposób pomóc uczestnikowi wypadku, na samym początku należy dowiedzieć się, czy jest słyszalny oddech, i jaki jest stan obrażeń.

Jeśli ta publikacja zwróciła Twoją uwagę, to zerknij na omówienie, które analizuje podobną kwestię. Tamten materiał niewątpliwie także Cię zaciekawi, więc kliknij tutaj.

Jeśli nie jest wyczuwalny puls lub ktoś nie oddycha, to najbardziej skutecznym sposobem zabiegów reanimacyjnych jest masaż serca. Robić go należy do przyjechania karetki, i kiedy ktoś to robił dobrze, to chory będzie miał znacznie większe szanse na przeżycie.

W związku z tym że wypadek może się przydarzyć każdej osobie, to tak naprawdę wszyscy powinni poznać zasady udzielania pierwszej pomocy. W wielu firmach na szkoleniach z bezpieczeństwa i higieny pracy są również wykłady które dotyczą właśnie tego zagadnienia, ale przeważnie bez praktycznych ćwiczeń. A w rzeczywistości to ćwiczenia właśnie odgrywają ogromną rolę, ponieważ teoretyczne podstawy można szybko zapomnieć, a wyrobione przez jakąś liczbę powtórzeń nawyki i odruchy zostają dłużej w naszej pamięci.

W wielu miastach organizowane są regularne kursy pierwszej pomocy (strona www) przedmedycznej, trwające dzień lub dwa, podczas których uczestnicy bardzo dokładnie mogą poznać metody pierwszej pomocy w często spotykanych zdarzeniach, takich jak wypadki, omdlenia, odmrożenia czy urazy. Uczą się także posługiwania podstawowymi medycznymi sprzętami, takimi jak na przykład ciśnieniomierz , jakie również mogą być przydatne w ocenie w jakim stanie jest chory. Jeżeli ktoś chciałby mieć pewność, że w razie awaryjnej sytuacji sobie poradzi, to musi wziąć udział w tego typu kursie, z pewnością jego zasób wiedzy znacznie się poszerzy.

Tagi: , , ,