Hipoterapia znakomitą techniką w leczeniu wielu chorób


Konie to przepiękne oraz rozumne zwierzęta. Jedni powiedzą, że są zwyczajne, żyjątka takie jak inne, ale dla niektórych stanowią coś więcej. Są ludzie, którzy dostrzegają w nich wymarzoną, niepowtarzalną osobowość.

koń

Autor: smerikal
Źródło: http://www.flickr.com
Dla nich to towarzysze, a stadniny koni – drugi dom. W wyniku tego, że konie są tak niezwykłymi istotami już w świecie starożytnym zauważono pozytywne implikacje więzi z nimi. W latach 50-60-tych XX w. w nietradycyjnej medycynie, szczególnie neurologii, ortopedii oraz psychiatrii, wyłoniła się metoda leczenia – hipoterapia -> wejdź tutaj.

Co to jest hipoterapia?

Jest to jedna z metod terapii ruchowej na bazie neurofizjologii, opierająca się na zastosowaniu jazdy konnej w celach leczniczych. W rehabilitacji używa się przeważnie jazdę stępem lub lekkim kłusem. Koń przemieszczający się stępem transferuje impulsy ruchowe i na skutek tego jest on łącznikiem terapeutycznym. Ruchy ciała jeźdźca, który siedzi na stworzeniu w trakcie jego przemieszczania się, są zbliżone do ruchów ciała chodzącego człowieka. Ma to ogromne znaczenie dla ludzi niechodzących albo słabo chodzących. Sposobność czucia odpowiedniego chodu wielu ludziom daje możliwość stać o własnych nogach. Spędzanie czasu z końmi pobudza również wszystkie zmysły, tj. dotyk sierści, dźwięk kroków, forma, wdzięczne prychanie, a także typowy zapach. Zwierzę to ma ogromny wpływ na psychikę człowieka, daje moc do zmagania się z utrudnieniami losu.

konie

Autor: Jean-Pierre
Źródło: http://www.flickr.com
Komu przeznaczona jest hipoterapia?

Metoda ta jest znakomita dla ludzi z problemami neurologicznymi (np. neuropatie, choroba (polecamy dentysta kraków) Parkinsona, stwardnienie rozsiane), ortopedycznymi (np. skoliozy, koślawość bioder i kolan), a także trudnościami natury osobowościowejpsychicznej i społecznej (np. autyzm, nerwice). Ułatwia ona m.in. wzrost pewności siebie, polepszenie koordynacji oraz koncentracji. Stadniny koni słynne są z prowadzenia warsztatów terapeutycznych i nierzadko są używane w tym właśnie celu. Prowadzone są także warsztaty dla dzieci. Miejsce mają one zazwyczaj 7 dni w tygodniu. Propozycja ukierunkowana jest zarówno do osób indywidualnych, jak również zorganizowanych grup. Jest mnóstwo fundacji, których zadaniem są działania na rzecz osób niepełnosprawnych przez hipoterapię.