Do czego przede wszystkim służy stal? Faktycznie do wielu rzeczy, jednocześnie do tworzenia konstrukcji stalowych


Węgiel w stali występuje w postaci perlitu płytkowego, niekiedy jednakowoż, zwłaszcza przy znaczniejszych zawartościach węgla cementyt występuje w postaci kulkowej w otoczeniu ziaren ferrytu. Jednocześnie stal obok węgla oraz żelaza posiada także pozostałe składniki. Dostaje się ją z surówki w procesie świeżenia. W bardziej nowatorskich instalacjach hutniczych bardziej przeważające się piece konwertorowe, próżniowe, które pozwalają na uzyskanie najwyższej jakości stali.

Stal znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, dla nas w tym artykule najbardziej istotna jest stal używana do konstrukcji stalowych, dzięki temu możliwy jest w pełni fachowy i niezawodny montaż konstrukcji stalowych. Mamy więc stal konstrukcyjną ogólnego przeznaczenia. Odnajduje się wszędzie tam, gdzie jej parametry oraz charakterystyki są odpowiednie do wypełnienia funkcji, doczytaj . Tego rodzaju stale są stalami najbardziej niskiego gatunku i mają dość duże ilości zanieczyszczeń, najbardziej często siarki, krzemu a także fosforu. Do jej produkcji stosuje się niski reżim technologiczny, czyli ma to wpływ na dość szeroki rozrzut węgla. Stal – wróć – tego rodzaju przeznaczenia nie może poddać się obróbce cieplnej.

wieża ze stali

Autor: Matty Ring
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejny typ – stal konstrukcyjna wyższej jakości odznacza się wąskimi granicami zawartości węgla i manganu, ma także niewielką zawartość zanieczyszczeń, bardzo często fosforu oraz krzemu. Zwykle oferowane są jako stale uspokojone, są bardzo dobre dla obróbki cieplnej. Inny model to stal (wizytówka przedsiębiorstwa sprzedaż wyrobów hutniczych aner stal) konstrukcyjna niskostopowa. Jest wykorzystywana do budowy konstrukcji, jakie narażone są na wpływ warunków atmosferycznych jak maszty oraz mosty, faktycznie tam gdzie używanie jej jest uzasadnione ekonomicznie. Odznaczają się znaczniejszą wytrzymałością od stali konstrukcyjnych bardziej wysokiej jakości, jest też bardziej wytrzymała na korozję.

Istnieje również stale do nawęglania, w takiej okoliczności wykorzystuje się stale konstrukcyjne bardziej wysokiej jakości, niskostopowe oraz stale stopowe o małej lub średniej zawartości węgla. Wyroby wyprodukowane z tego typu stali po nawęgleniu mają sporą ciągliwość i odporność na szerzenie rdzenia i twardość powierzchni. Co więcej dostępnych jest wiele innych rodzajów stali, jakie np. tworzą konstrukcje offshore, to modele stali bardzo wytrzymałych, do specjalnych zadań.

Może Cię również zainteresować: