Jakie umeblowanie niezbędne jest w każdej szkole?


Szkoła to miejsce, w jakim od poniedziałku do piątku dzieciaki spędzają sporo czasu. Tutaj uczą się, bawią z przyjaciółmi i jedzą posiłki, dlatego szkoła musi być stosownie wyposażona i zaaranżowana. Jakie meble powinny się w niej znajdować?

klasa podczas lekcji

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com
Nade wszystko są to meble do szatni, bowiem to tutaj dzieciaki rano idą, przechodząc przed próg szkoły. W szatniach muszą znajdować się wieszaki na kurtki, półki na buty i siedzenia, na których można spocząć, aby się ubrać oraz na przykład zawiązać buty, a zimowe obuwie może mieć naprawdę długie sznurówki (meble do szatni). Rolę siedzenia na ogół pełnią właśnie półki na buty, co zdecydowanie oszczędza miejsce, gdyż szatnie i tak nie są zbyt duże. Kiedy cała klasa chce wejść w jednym czasie, na ogół zaczyna brakować miejsca oraz część osób powinna wyjść, dopiero wejdzie reszta. Poza umeblowaniem do szatni konieczne jest wyposażenie klas, tzn. ławki, krzesła, biurko dla nauczyciela oraz szafy na różnego rodzaju przybory szkolne. Ławki oraz (znajdź więcej) krzesełka powinny urzeczywistniać ustalone normy, gdyż uczniowie siedzą na nich po parę godzin każdego dnia, zatem muszą być wyjątkowo komfortowe. Znakomicie, aby posiadały specjalny wieszak na plecak, jaki nie powinien brudzić się od podłogi. Przydadzą się również ławki przed klasami, aby uczniowie nie musieli siedzieć na podłodze między zajęciami (Diora Świdnica Sp. z o. o.). Dzięki ławkom będą mogli na spokojnie spożyć kanapkę oraz – dodaj serwis do stron zaufanych – nie zabrudzą sobie ubrań, gdyż podłogi nie zawsze są czyste, zwłaszcza w czasie jesienno-zimowym, gdy do szkoły wchodzą osoby z zewnątrz oraz nanoszą na butach śnieg i błoto. W pokoju dla nauczycieli zaś niezbędne są stoliki, krzesełka oraz szafy na dzienniki, sprawdziany oraz inne dokumenty. Z reguły kupowany jest jeden albo dwa dłuższe stoły, przy których także mogą odbywać się różnorakiego rodzaju zebrania.

przedszkole

Źródło: PIXABAY.COM
Podobne jest wyposażenie przedszkoli, jednak tutaj z reguły nie ustawia się stolików do pisania. Wystarczą małe stoliki dla dzieci wykorzystywane do zabawy oraz malowania, przy których siedzą maluchy. Trzeba pamiętać, by meble były przystosowane do wieku przedszkolaków oraz uczniów, gdyż i zbyt duże, i zbyt małe meble powodują uczucie dyskomfortu i wady postawy, a tego nikt niewątpliwie nie chciałby – .