Fachowa obróbka metalu – najskuteczniejsze metody


Jeśli jesteś personą, która z jakiegoś powodu bawi się materiałami metalowymi, zapewne nierzadko musisz je poprzecinać. Komponując awangardową rzeźbę z blachy z odzysku, nie zawsze jako artysta orientujesz się w najskuteczniejszych metodach. Z drugiej strony zlecenie zrobienia tego osobie trzeciej, może okazać się fiaskiem, gdyż może ona nie wykroić nam tego we właściwy sposób. Mamy dwa innowacyjne sposoby: cięcie laserem lub wycinanie wodą – które z nich jest najskuteczniejsze i najbardziej dokładne?

obróbka metalu

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Jeżeli kwestia dbania o planetę jest ci miła, słuszniej skorzystać z metody wodnej. Wszystkie materiały tam używane, nakrętki nierdzewne czy pompy, są zdatne wielokrotnego użycia, a sama woda krąży niczym w fontannie. Dodatkowo, tego typu piła pobiera niezwykle mało energii. Osobę dbającą o ład również ucieszy fakt, że wycinanie wodą nie generuje żadnych odpadów -nie będziesz zmuszony sprzątać żadnych wiórów czy kurzów. Dodatkowo, nabywając towar u producenta, otrzymamy nakrętki nierdzewne w gratisie. nakrętki – przenieś mnie do strony -zecięty z użyciem strumienia wody, nie wymaga późniejszego wykańczania. Powierzchnie są bardzo gładkie, nic nie musimy szlifować. Niestety, zarówno koszt samej maszyny jak i jej użytkowanie do tanich nie należą, dlatego, że jest to zupełnie nowy produkt na rynku – .

Jeśli pragniesz pobawić się z cienkim tworzywem metalowym, cięcie laserem będzie właściwe (cięcie laserem). Frezarka poradzi sobie bez kłopotu z każdym cieńszym tworem, zarówno żelaznym jak i aluminiowym. Poza tym, maszynę z drugiej reki można zakupić już za kilkaset złotych, a sam koszt eksploatacji jest niewielki. Tutaj niestety kończy się lista walorów cięcia laserem. Zwykła frezarka nie jest w stanie operować tworzywem szerszym niż kilkanaście centymetrów, potrzebny byłby do tego bardziej fachowy sprzęt, który do tanich nie należy. Dodatkowo, materiał wycięty należy jeszcze zeszlifować, bowiem powierzchnie są mocno poszarpane. Poza tym używając lasera, dobrze posiadać podstawową znajomość bezpieczeństwa i higieny pracy, bowiem w przeciwnym razie możemy zrobić krzywdę sobie, lub fosforanowanie stali cena – alufinis.pl osobom w naszym sąsiedztwie.

cięcie wodą

Autor: Peter Alfred Hess
Źródło: http://www.flickr.com
Najważniejszym pytaniem, na jakie należy sobie odpowiedzieć w trakcie dokonywania wyboru, jest to jakie finanse chcemy wygospodarować na zakup specjalistycznego narzędzia. Jeżeli znikome, najlepsza będzie frezarka. Jeżeli chcemy wydać więcej gotówki, wycinanie wodą będzie znacznie mądrzejszy wyborem.