Meblujemy lokal na przedszkole


Placówka, która zajmuje się opieką nad maluchami wcale nie musi być przedszkolem. Nie uzyskawszy statusu przedszkola, nie możemy jednak ubiegać się o dofinansowania samorządowe, jakie ustalone są na wysokości 75% kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu publicznym. Aby prowadzić przedszkole trzeba spełniać szereg rygorystycznych wymogów, dotyczących lokalu i jego ekwipunku.

Wyposażenie przedszkoli meble w przedszkolach podlegają kontroli pracownika PIS. Muszą posiadać certyfikaty oraz atesty zgodności z Polskimi Normami. Tyczy się to sprzętów zakupionych po 1997 roku, ale także muszą być dopasowane do zasad ergonomii. Znaczy to, że każde dziecko winno mieć zmierzoną wielkość ciała, na podstawie której określa się rodzaj mebli dopasowany do danego dziecka. Przedszkolak nie powinien siedzieć za wysoko, ani także za nisko. Zbyt niskie krzesła dziecięce sprawiają, iż dziecko garbi się, zbyt duże, że nie ma stosownego podparcia dla pleców, natomiast jego stopy nie opierają się o podłogę, co obciąża młody kręgosłup .

nowoczesne przestronne wnętrze przedszkola

Autor: Wim Hanenberg.
Źródło: DuPont

Jeżeli zamyślamy otworzyć parę grup przedszkolnych, zróżnicowanych wiekowo, należy nabyć zestawy krzeseł (krzesła loftowe) i stolików, blatów roboczych dopasowanych do indywidualnych potrzeb dzieci. Istotne jest również, żeby meble do szatni zrobione były solidnie, a przede wszystkim, aby nie miały wystających części, ani ostrych brzegów, które zagrażałyby zdrowiu dzieci. Meble winny być solidne, ale przy tym niezbyt ciężkie – maluch często sam będzie musiał sobie z nimi dać radę. Należy spostrzec, że wszelkie prace polegające na aranżacji wnętrza, instalacji szafek, wieszaniu półek, warto powierzyć fachowcowi. Pewność, że żadne krzesło nie rozpadnie się pod dzieckiem, żadna półka nie spadnie mu na główkę, o wiele upraszcza pracę – pozwala myśleć nie o bezpieczeństwie malucha, tylko o temacie zajęć. Zobacz także .

Dla rodziców oddających swe dziecko do niepublicznego przedszkola ważne jest, ażeby w zamian za trochę wyższe czesne aniżeli w placówce państwowej, uzyskać np. lepszą propozycję edukacyjną, smaczniejsze obiadki, a również miłe, przytulne pomieszczenia, do których nie trzeba będzie codziennie „zaciągać” zniechęcone dziecko. Bajeczne pomieszczenia, wielobarwne meble – to wszystko łatwo uzyskać, bez ponoszenia wysokich kosztów. Starczy jota kreatywności i trochę czasu, aby sprawić, że pokoiki przedszkolne, umywalnie jak też korytarze będą zachwycały nie wyłącznie dzieci.