Kłopoty natury psychicznej to oznaka naszej epoki. Są coraz bardziej częste, całe szczęście dostępna jest odpowiednia pomoc


Codzienne życie jest w stanie dać w kość nawet najbardziej odpornym. Pogoń za sukcesem, troska o najbliższych, coraz większe ambicje i pozostałe niespodziewane wydarzenia, to tylko wierzchołek góry lodowej. Gdzieś bowiem jest miejsce, w którym kumulują się te wszystkie stresy, jakich nie odreagowaliśmy lecz umieściliśmy głęboko, żeby nie przeszkadzały nam w codziennym życiu. I dopóki jest w porządku, dalej dobrze działamy i wszystko gra, to nawet nie myślimy o swojej kondycji psychicznej. Mniej korzystnie, kiedy problemy emocjonalne staną się tak silne, że przestaniemy zwyczajnie funkcjonować. W tej sytuacji być może będziemy zmuszeni skorzystać z odpowiedniej pomocy, przykładowo z psychoterapii.

psycholog

Źródło: flickr.com
Psychoterapia są to techniki lecznicze, które ułatwiają leczenie różnych schorzeń i kłopotów natury psychologicznej. Takie techniki bazują na kontakcie międzyludzkim, a więc odróżniają się od leczenia typowo medycznego. Psychoterapia w dzisiejszym rozumieniu rozwinęła się dzięki psychoanalizie, ale współcześnie jest zaakceptowana przez następne gałęzie psychologii, przykładowo psychologia poznawcza.

W przeszłości tego typu leczenie było odbierane jako coś dziwacznego, przesadnego, a sam pacjent był odbierany jak nienormalny. Wiadomo to złe myślenie, jakie ma chyba swoje źródła w braku informacji czy normalnym braku wiedzy. Już nawet psychologia była traktowana jako dział od którego korzystniej trzymać się z daleka, zaś psychiatria (zobacz również leczenie zaburzenia osobowości) to w ogóle kojarzyła się z zakładem psychiatrycznym. Dzisiaj to pojęcie jest w większym stopniu akceptowalne, a psychoterapię przechodzą rożni ludzie – od biednych i skrzywdzonych przez los po zamożnych ludzi sukcesu, którzy mają jakieś kłopoty natury emocjonalnej.

Wydaje się jednocześnie, że świadomość odbierania tego pojęcia powoli się zmienia, gdyż świadomość społeczna kolejnych chorób i kłopotów ze zdrowiem staje się bardziej dojrzała. Być może to wpływ pozostałych kampanii społecznych, które uświadamiają nam, iże takie kłopoty to nic dziwacznego, a co więcej, mogą one dopaść każdego z nas. Nie można więc się przejmować jakimiś niesprawiedliwymi opiniami czy jednostkowymi przykładami braku zrozumienia. Jeśli faktycznie nasza kondycja psychiczna jest w słabej formie powinniśmy się zastanowić na wizytą u psychoterapeuty To zdecydowanie najkorzystniejsze rozwiązanie w takiej sytuacji, bez żadnych podtekstów i nieporozumień.