Urządzenia dźwigowe jako maszyny wykorzystywane w różnorakich obszarach życia każdego człowieka.Dźwig jest to urządzenie dźwigowe, dźwignica nazywana również potocznie windą lub wyciągiem, przeznaczona do przemieszczania (podnoszenia) ładunków (osób lub towarów) w kabinach lub na platformach wzdłuż sztywnych prowadnic nachylonych do poziomu pod kątem większym niż 15 stopni, między określonymi poziomami, zwykle na dużą wysokość. Dźwigi dzielą się na:

– dźwigi szybowe popularnie zwane windami, – dźwigi budowlane pionowe, – dźwigi – sprawdź informacje – pochyłe, – dźwigi okrężne, – dźwigi portowe zwane również żurawiami portowymi.

Popularnie określenia dźwig http://www.dzwigmar.pl/ używa się do całej grupy dźwignic. Dźwigi osobowe i towarowe popularnie zwane windami stanowią nierozdzielny czynnik każdego współczesnego i eleganckiego domu. Są niezwykle praktyczne, wygodne i użyteczne. Dźwignice to ogólna nazwa dla maszyn transportowych, służących do przenoszenia ciężkich przedmiotów, zwierząt i ludzi na niewielkie odległości, w ruchu przerywanym. Zobacz również: Dźwigi hydrauliczne polecane są dla nieduzych budowli (do 19m różnicy poziomu między kondygnacjami) o średnim i niskim natężeniu ruchu. Ich prędkość jazdy nie winna przekraczać 0,63 m/s. Wymagają one osobnego pomieszczenia na maszynownię o powierzchni 2 x 2m, znajdującego się w pobliżu szybu.

Dźwigi

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Opcjonalnie, przy niedużym natężeniu ruchu i udźwigu do 630kg, istnieje możliwość wykorzystania maszynowni kompaktowej w szafie stojącej obok szybu. Dźwigi hydrauliczne, ze względu na swoją konstrukcję, pozwalają na optymalne wykorzystanie powierzchni szybu i uzyskanie stosunkowo dużej kabiny. Ich pewną wartością jest konkurencyjna w stosunku do dźwigów elektrycznych cena. Więcej na: .

Dźwigi bez maszynowni od pewnego czasu biją rekordy popularności wśród projektantów. Ich dużą zaletą jest to, że ze względu na umieszczenie napędu w górnej części szybu, nie wymagają zastosowania oddzielnego lokum na maszynownię (oszczędność nawierzchni użytkowej budynku). Dźwigi bez maszynowni z napędem bezreduktorowym charakteryzują się dużą oszczędnością wykorzystania energii w czasie używania, maksymalnie zredukowanym wymiarem nadszybia oraz zminimalizowaniem hałasu i drgań powiązanych z pracą urządzenia. Dźwigi (windy) elektryczne z maszynownia górną są korzystniejsze kosztowo od dźwigów bez maszynowni, ale charakteryzują się duzym uzyciem energii elektrycznej. Wymagają oddzielnego lokum na maszynownię (umiejscowionego nad szybem) co trzeba uwzględnić przy projekcie architektury budowli. Zobacz więcej: przejdź do strony.

Zgodnie z polskim prawem dźwig może być użytkowany tylko wtedy kiedy posiada ważną (aktualną) decyzję UDT dopuszczającą do eksploatacji oraz znajduje się pod ciąglą opieką konserwatora posiadającego wymagane dla danego typu urządzenia uprawnienia.

Wynajem dźwigu Lublin- tylko te wyrazy można wstukać w wyszukiwarkę internetową,
aby odnaleźć całe mnóstwo firm świadczących usługi dźwigowe na terenie całego kraju, np. .

Tagi: , ,