Niezbędne jest ci napełnianie klimatyzacji i czyszczenie klimatyzacji? Odrobina wiedzy naświetli ten nieznajomy temat.


Każdy posiadacz auta wyposażonego w mechanizm klimatyzacji nie powinien zapomnieć o jej cyklicznym czyszczeniu – odgrzybianiu i napełnianiu. Warto również pamiętać, że jest ona zrobiona dla naszej wygody, podnosi wartość podróży, daje opcję schłodzenia rozgrzanego wnętrza samochodu w gorące dni.

samochód

Autor: dylanspangler
Źródło: http://www.flickr.com
Jest ona na pewno także pewnego rodzaju wsparciem dla kierującego, ponieważ umożliwia dłużej zachować koncentrację i wygodę. Należy pamiętać, że regularne napełnianie klimatyzacji gwarantuje większe bezpieczeństwo poruszania się po drodze, ponieważ układ ten suszy powietrze w aucie, a to w wilgotne, pochmurne dni przeciwdziała zaparowaniu szyb, które mogą umniejszać widoczność.

Cały system klimatyzacji napełniony być powinien czynnikiem roboczym – pewnego rodzaju substancją, którą spręża kompresor, a następnie wpływa do parownika, a tam już ulega rozprężeniu. W trakcie tego procesu czynnik chłodzi parownik i otaczające go powietrze z dmuchawy nawiewu w samochodzie. Następnie czynnik przepływa do skraplacza i oddaje ciepło zaczerpnięte z parownika.

Czy chcesz odnaleźć pokrewny materiał? Jeśli tak, to śmiało kliknij ten odnośnik i zerknij na witrynę (hurtopony.pl/ciezarowe.html), która zapewne także przypadnie Ci do gustu!

Cykl ten jest powtarzający się i skutkuje chłodzeniem parownika i oddawaniem ciepła przez chłodnicę do otoczenia – klik.

Czyszczenie klimatyzacji musi być przeprowadzone chociaż raz na rok. Zwane jest to również odgrzybianiem, dlatego, że podczas eksploatacji klimatyzacji, w wilgotnym systemie zbierają się bakterie oraz grzyby. Przyczyniają się do tego, że z wywiewów klimatyzacji (zerknij na montaż klimatyzacji wrocław -> http://www.purevent.pl/montaz-wentylacji-klimatyzacji/) uwalniają się niemiłe wonie, a tego rodzaju powietrze może powodować różnego typu schorzenia, reakcje alergiczne dróg oddechowych i skóry. Czyszczenie klimatyzacji nie jest ciężkim systemem. Polega na dezynfekowaniu ogólnie mechanizmu schładzającego specjalistycznymi substancjami chemicznymi. Ich malutkie cząsteczki otaczają parownik i szczegółowo wszystkie wnęki i zakamarki nawiewów. Odmienną metodą oczyszczania jest także ozonowanie kabiny. Aby cały mechanizm pracował prawidłowo, bez problemu i przynosił efekty, to wymagana jest odpowiednia wielkość czynnika roboczego – płynu w systemie (polecana strona).

kierowca

Autor: Alexander Nie
Źródło: http://www.flickr.com
Napełnianie klimatyzacji jest wymaganym czynnikiem, jeżeli chce się używać tego dobrodziejstwa, gdyż w miarę funkcjonowania wielkość substancji w przewodach się umniejsza. Wtedy cały układ przestaje działać prawidłowo. Napełnianie klimatyzacji trzeba przeprowadzać raz w roku, a najlepszą chwilą jest okres wiosenny.