Aktywne przedszkolaki dzięki wspólnej zabawie, zdobywają sporo jednostkowych zręczności i doświadczeń


Wielu z nas z pewnością ma w pamięci – jak w dziecięcych latach bawiliśmy się do zmroku na podwórku. Wtedy nie traktor zabawka a zwyczajny patyk i pomysłowość zastępowały wiele zabawek. Czasy gdy bawiono się w „państwa miasta”, „kapsle” przeminęły. Z sentymentem wspomina się czasy zabawy w dom, gdy pączki robiło się z piasku a zupę gotowało się z trawy.

Dziecko i zabawa

Autor: Haylee Sherwood
Źródło: http://www.flickr.com
Teraz maluchy nie wyobrażają sobie życia bez telewizora i komputera a hurtownie zabawek, dostarczają gotowe zabawki do przedszkola – . Przedszkole jest dla przedszkolaków miejscem, w którym mają okazję do zdobywania doświadczeń, od momentu kiedy w szatni rozbiorą kurtkę i obuwie, aż do chwili, gdy pod opieką dorosłych opuszczą przedszkole.

Można wymienić sytuacje, w których maluchy uczą się dużo i z lepszym skutkiem. Są to: zabawy spontaniczne i pouczające. Sytuacje zorientowane na wykształcanie umiejętności porządkowych, prace edukacyjne oraz takie wydarzenia, w których biorą udział przedszkolaki, np.: święta, spacery, wycieczki. Dzieci lubią się zabawiać w przedszkolu klockami, traktorem, lokomotywą, zwierzątkami, chętnie bawią się też na placu zabaw, jak również lubią się uczyć i wypełniać karty pracy. Dodatkowo przedszkole organizuje dzieciakom możliwości do samodzielnego wykonywania zadań a także stwarza dzieciakom warunki wyboru określonej aktywności. Opiekunowie w przedszkolu angażują przedszkolaki do zabawy.

Stosują zagadki, po to by zafrapować dzieci przedmiotem zajęć. Dają dzieciom wskazówki w trakcie malowania. Wychowawcy w przedszkolu chwalą przedszkolaki, nakłaniają do działania, organizują ekspozycję prac swoich wychowanków.

drewniane zabawki

Autor: regan76
Źródło: http://www.flickr.com
Zwracają się do dzieci po imieniu, aby włączyć określone dziecko, które przestało słuchać poleceń.

Odkryj następne tego typu niezwykle użyteczne źródło informacji na opisywany temat – kliknij tu oraz przeczytaj więcej w serwisie 1 procent podatku.

Prowadzą z dziećmi rozmowy siedząc z nimi w kółku. Wykorzystują zmianę aktywności dzieci – pogawędka, zabawa ruchowa a także śpiewanie piosenek, malowanie, zabawa indywidualna. Dzielą przedszkolaki na drużyny, różnicują z nimi zajęcia. Starsze przedszkolaki same wycinają oraz naklejają na pudelka na prezent obrazki, podpisując własną pracę imieniem, młodsze przedszkolaki kolorują gotowe obrazki.