Troska o środowisko naturalne każdego dnia czyli w jaki sposób można pomóc naszej przyrodzie


Nasza cywilizacja wytwarza każdego dnia tysiące ton nieczystości i śmieci. Duża ich część już jest odpowiednio przetwarzana, lecz niestety nie całość. Widać to zresztą bardzo dobrze przykładowo w naszych lasach, w których na dzikich wysypiskach wciąż pojawiają się nowe odpady i śmieci.

kosze przeznaczone do segregacji śmieci

Autor: Matthias Buchmeier
Źródło: http://www.flickr.com

Niestety nadal wielu ludzi nie ma świadomości tego, że takimi zachowaniami przyczyniają się do powiększania zanieczyszczenia i tak już ogromnie zabrudzonej naszej planety. Takim osobom wydaje się, że wyrzucając worek w lesie nie mają już problemu, lecz te odpadki są później roznoszone przez dzikie zwierzęta i wiatr, zaśmiecając czasami spory obszar. Dla osoby wyrzucającej w taki sposób śmieci jakieś tam oszczędności będą – przecież nie będzie ona musiała płacić ich wywóz. Lecz już dla przyrody szkody są ogromne, bo niektóre z tych zanieczyszczeń mogą się rozkładać nawet kilka tysięcy lat. Dlatego tak istotne jest, żeby odpowiednio mało śmieci wyrzucanych było w miejscach które nie są do tego przeznaczone, szczególnie że odbiór odpadów Warszawa w naszym kraju jest coraz sprawniejszy. Dzisiaj każdy dom powinien posiadać jakąś umowę na wywożenie odpadków z jedną z firm, która się tym zajmuje. Od pewnego czasu śmieci powinny być posortowane – chodzi w tym przede wszystkim o to, aby możliwie ich jak najwięcej można było jeszcze raz wykorzystać.

Gospodarstwa segregujące śmieci mają znacznie niższe opłaty, a różnice mogą sięgać w niektórych gminach nawet kilkudziesięciu procent. Osobno więc należy gromadzić suchą frakcję, do której zaliczają się głównie papier i tworzywa sztuczne, a oddzielnie odpadki organiczne. W większości śmietników ustawione są także specjalne pojemniki na butelki, dzięki czemu bardzo duża jego ilość wraca do powtórnego przerobu. Z kolei najróżniejsze elementy stalowe i zrobione z metali kolorowych chętnie kupi pobliski skup (dodatkowe informacje skup monet kraków) złomu Poznań – nie tylko można pomóc w ten sposób przyrodzie, ale dodatkowo da się zarobić trochę pieniędzy, bo niektóre metale skupuje się w dość wysokiej cenie.