Napar z ziela – roślina młodości. Spójrz na ważne informacje!


Herbata (czyli wywar z ziela zwanego Camellia sinensis) jest doceniana i rozchwytywana przez rzesze ludzi w niemalże wszystkich krajach świata od wieków. W miejscach takich jak Państwo Środka, Japonia czy Wyspy Brytyjskie jest ona elementem dziedzictwa kulturowego i tradycji. Istnieje sporą ilość odmian herbaty, które charakteryzują się się odmiennym smakiem, intensywnością, zapachem i kolorem jak i działaniem.

Czarna herbata to

herbata

Autor: Matthias Ripp
Źródło: http://www.flickr.com

chyba najpopularniejszy rodzaj herbaty w kulturze zachodniej. Pija się ją codziennie w ogromnych ilościach przy przeróżnych sytuacjach. Jest wiele odmian i sposobów jej przygotowywania, tym samym otrzymujemy wyjątkowo ciekawe oraz zróżnicowane napary. Czynnikiem odróżniającym ją od pozostałych typów herbat jest to, iż jest ona wyjątkowo utleniona, co ma decydujący wpływ na jej mocny smak. Co ciekawe otrzymywana z tego samego krzewu herbata zielona nie podlega procesowi utleniania w ogóle. Kolejną wyjątkową cechą czarnej herbaty jest spora zawartość kofeiny, dzięki czemu posiada ona cechy pobudzające. Po wypiciu filiżanki możemy wyczuć odrobinę szybsze tętno oraz wzmożoną koncentrację. Wysoka zawartość substancji zwanych polifenolami wspomaga ochronę komórek naszego ciała. Niektórzy naukowcy uważają również, że dzięki obecności polifenoli czarna herbata przeciwdziała niektórym typom chorób nowotworowych – strona sklepu.

herbata

Autor: Panda Tea
Źródło: http://www.flickr.com

Biała herbata również powstaje z pąków oraz liści tej samej rośliny co herbata czarna.

Nie jest jednakże utleniana. Nazwa pochodzi od drobnych, srebrzysto-białych włosków które powlekają zamknięte pączki krzewu herbacianego, jakie nadają jej biały wygląd. Sam napar nie jest biały lecz słomkowaty czy też żółtawy. Biała herbata jest najbogatsza w antyoksydanty ze wszystkich proponowanych herbat. Jest także najmniej przetworzona. Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy chroni ciało przed działaniem wolnych rodników. Biała herbata jest w stanie również obniżać poziom cukru we krwi oraz przeciwdziałać cukrzycy. Łagodzi także efekty stresu oraz dodaje energii. Widać wyraźnie, iż ten typ herbaty zbawiennie wpływa na nasz organizm. Zakres jej oddziaływania jest naprawdę duży. Dlatego też opisywana jest jako jeden z największych dobrodziejstw natury.