Na przestrzeni ostatniego półwiecza wyposażenie szpitali bardzo się zmieniło, a pacjenci mają zagwarantowaną lepszą opiekę


Szybki rozwój nauk inżynieryjnych ma ogromny wpływ na wyposażenie klinicznych oddziałów i wiejskich przychodni zdrowia. Skomplikowane urządzenia codziennie ratują życie ludzkie, a badacze i konstruktorzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Pięć dekad temu lekarze w ogóle nie dysponowali supernowoczesnymi inkubatorami, aparatami KTG bądź endoskopami. Leczenie pacjentów było zatem było o wiele trudniejsze, a i więcej poszkodowanych traciło życie. Dziś sporo się zmieniło: pionierski sprzęt zapewnia szybszą i zarazem dokładniejszą diagnozę.

lekarze z kliniki

Autor: tu Foto con el Presidente
Źródło: http://www.flickr.com
Historyczne zmiany nie ominęły oczywiście sal operacyjnych i gabinetów zabiegowych.

Zainteresowałeś się tym zagadnieniem? Przeczytaj zatem dalej klinika stomatologiczna warszawa o tym wątku w następnym wpisie, który dla Ciebie stworzyliśmy. Mamy nadzieję, że Ci się podoba.

Dla przykładu, dzięki użyciu technik laparoskopowych w znacznym stopniu skrócił się okres pobytu chorego w szpitalu. Zresztą zmiany są widoczne gołym okiem – w żadnym razie nie trzeba być profesjonalistą, żeby dostrzec, że lampa operacyjna jest najnowszym nabytkiem (lampa operacyjna). Natomiast opieka pooperacyjna również kompletnie się zmieniła – wystarczy w tym miejscu wspomnieć, że dziś pielęgniarki używają zasadniczo tylko bezdotykowych termometrów, które naprawdę upraszczają wykonywanie codziennych obowiązków.

Specjalistyczne aparaty pomagają specjalistom w postawieniu prawidłowej diagnozy. Aparatura USG jest używana nie tylko w wojewódzkich szpitalach, lecz również w prywatnych gabinetach czy wiejskich ośrodkach zdrowia. Natomiast specjalistyczne placówki dysponują najbardziej zaawansowanym technicznie sprzętem. To w takich miejscach przeprowadzana jest tomografia, a i nowoczesny elektroencefalograf jest ciągle w użyciu – TMC. Niekiedy nawet przewozi się pacjenta do innego szpitala, aby tam wykonać specjalistyczne badanie.

gabinet diagnostyczny

Autor: German Tenorio
Źródło: http://www.flickr.com
Omawiając temat aparatury medycznej należy także powiedzieć parę słów o meblach, które możemy zobaczyć w powiatowym szpitalu albo choćby w miejscowej przychodni. Chociaż łóżka oraz stoliki pamiętające czasy PRL-u w dalszym ciągu dobrze służą rekonwalescentom, to jednocześnie, w miarę potrzeb określonej placówki, są one systematycznie wymieniane na nowe. W efekcie mniej albo bardziej radykalnych zmian fotele do dializ stają się o wiele wygodniejsze (fotele do dializ), a i chirurdzy, dentyści czy lekarze pozostałych specjalizacji nie powinni narzekać, jeśli w ich gabinecie pojawi się lśniący, i co najistotniejsze, nowiutki taboret lekarski.