Zastosowanie kotłowni kontenerowych


Każdy obiekt budowlany ma jakieś zapotrzebowanie na energię cieplną. Zdarza się jednak, że zapotrzebowanie to istnieje przez bardzo krótki czas, albo że w projekcie nieruchomości nie przewidziano zaplecza, potrzebnego na stworzenie kotłowni. Jakie jest wyjście z takiej sytuacji?

element kotłowni parowej

Autor: Richard Ash
Źródło: http://www.flickr.com
Zorganizowanie kotłowni – albo na zapleczu budynku właściwego, albo – (serwis alarmów Gdańsk kliknij) w pomieszczeniu zewnętrznym – to spore wyzwanie planistyczne oraz niemały koszt wykonania. Należy wystąpić o potrzebne zezwolenia, a formalności jest dużo, ich pozałatwianie jest bardzo czasochłonne. Trzeba również opłacić stworzenie projektu oraz realizację samej kotłowni. W wielu przypadkach jest to rozwiązanie zupełnie nieopłacalne, dlatego coraz więcej zarządców budynków różnego rodzaju wybiera kotłownie kontenerowe.

Mają one obszerny zakres zastosowania, są bardzo oszczędne finansowo zarówno w podłączeniu, jak i w eksploatacji, dzięki swojej wielkości oraz specyfikacji technicznej, przeważnie nie wymagają otrzymania pozwoleń na ich użytkowanie, dostępne są w wersji zaopatrzonej w kotły parowe albo – kliknij odnośnik – w kotły wodne, zatem każdy niewątpliwie znajdzie rozwiązania, dopasowane do swoich wymogów. Niezaprzeczalną zaletą, jaką wykazują kotłownie kontenerowe, jest ich mobilność. Dzięki temu, zawsze możemy ulokować zasilanie ciepłem w najdogodniejszym miejscu. Ma to wielkie znaczenie dla efektywności kotłowni , dlatego, że dzięki lokalizacji tuż obok zasilanego obiektu, w dużym stopniu ograniczamy straty energii podczas przesyłu.

Kotłownia kontenerowa może być zaopatrzona w kotły wodne lub w kotły parowe, zasilane gazem lub olejem. Szeroki asortyment proponowanych rozwiązań sprawia, iż kotłownie tego typu stosowane są w budynkach komercyjnych, takich jak hotele, czy hipermarkety oraz w budynkach mieszkalnych. Oprócz stałego wykorzystania mobilnej kotłowni jako źródła ciepła, bardzo często jest ona stosowana w sytuacjach, kiedy główna ciepłownia poddawana jest remontom, albo kiedy pojawi się jakaś awaria. Sprawdza się również idealnie na placach budowy. Zewnętrzne, samodzielne kotłownie mogą zatem stanowić podstawowe źródło dostarczania do budynku energii cieplnej, albo pełnić rolę urządzenia zapasowego, wykorzystywanego w szczególnych sytuacjach.