Doktor dla całej familii – co musisz wiedzieć?


Gwałtowna dolegliwość powoduje, iż musimy udać się do lekarza. Zwykle początkowo zmierzamy do lekarza rodzinnego, który odpowiada za profilaktykę oraz promocję zdrowia wśród swoich pacjentów.

Lekarze

Autor: German Tenorio
Źródło: http://www.flickr.com
Lekarz http://medicus.ie/ rodzinny jest specjalistą, który wykształcił się w obszarze medycyny rodzinnej. Pacjenci powinni zjawiać się u niego z każdym schorzeniem zdrowotnym, by mógł zadecydować czy będzie niezbędna porada lekarzy specjalistów. Dlaczego? Z tego powodu, iż on sam nie może zrealizować wszystkich badań lub zabiegów. W związku z powyższym może wysłać pacjenta na badania laboratoryjne, które pozwalają otrzymać więcej informacji dotyczących stanu badanego. Lekarz (http://as-med.com.pl/znajdz-lekarza/neurolog-dla-dzieci) ten może też zapisać skierowanie na badania diagnozujące, czyli np. tomografię. Jednakże muszą być to wyłącznie uzasadnione przypadki medyczne, ponieważ badania te są niezwykle kosztowne. Doktor wskazuje, do której placówki trzeba się zgłosić, a pacjent musi pójść na wizytę w określonym terminie. Poza tym taki lekarz rodzinny może wypisywać recepty, także na leki z instytucji specjalistycznej, jeśli otrzyma od niniejszego lekarza specjalisty właściwe informacje co do sposobu leczenia oraz zalecanych lekach. Dzięki temu pacjent nie musi za każdym razem, jeśli skończą mu się leki, iść do specjalisty.

Do zadań lekarza rodzinnego należy też skierowanie na zabiegi w pokoju zabiegowym – np. szczepionki a także na rehabilitację. Rehabilitacja może być wykonywana w domu albo w poradni rehabilitacyjnej. Zabiegi rehabilitacyjne mają za zadanie wspomagać chorego w leczeniu wad postawy lub innych zaburzeń ruchu. Niestety najczęściej tak jak w przypadku badań diagnostycznych należy poczekać na swoją kolej, co wiąże się niekiedy z odległymi terminami.

Należy pamiętać, że jest wyznaczony czas na rejestrację zabiegów zapisanych przez lekarza rodzinnego. Jeżeli przegapimy wskazaną datę, skierowanie nie będzie ważne i będziemy zmuszeni iść po kolejne. Lekarz rodzinny może również skierować nas na leczenie uzdrowiskowe, dokładnie opisując stan zdrowia pacjenta a także zalecenia co do leczenia. Lekarz rodzinny powinien z zainteresowaniem podchodzić do każdego chorego i poszerzać wiedzę medyczną, by w każdej chwili orientować się we współczesnych metodach leczenia.