O tym jak ważna jest prawidłowa utylizacja zagrażających środowisku odpadów. Co powinniśmy wiedzieć o tej tematyce?


Wszystko ma określone miejsce, każda rzecz powinna gdzieś przynależeć. Gdy pomyślimy o odpadach to na co dzień nie myślimy nad tym, gdyż to rzecz mało ważna. Od kiedy weszła w życie nowa regulacja o segregacji śmieci sprawa troszkę się skomplikowała, ale jak pokazuje praktyka ludzie raczej przyzwyczaili się do tej zmiany. Pomimo to, istnieją także pozostałe sytuacje, gdy nie jesteśmy w stanie wyrzucać każdego śmiecia do zwykłego śmietnika.

śmieci

Autor: Franco
Źródło: http://www.flickr.com
Tak jest przykładowo w czasie remontu, kiedy zbiera się sporo odpadów, jak gruz. W takiej okoliczności najkorzystniej zamówić kontener na tego typu odpady (inne wątki tutaj). Co jednocześnie z pozostałymi odpadami, takimi jak utylizacja odpadów medycznych?
Są specjalne przepisy, jakie to regulują. Najważniejsza jest treść artykułu 3 z dnia 27 kwietnia 2001 o odpadach. Wyrażona tam definicja o odpadach medycznych, jako o typach odpadów, które mają związek z udzielaniem zdrowotnych świadczeń, a także prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w dziedzinie medycyny, jest ważna i definiująca tę tematykę (zdecydowanie pomocna strona, dobrze zajrzeć).
Taka definicja odpadu medycznego odnosi się do każdego rodzaju substancji stałej, ciekłej, gazowej, jaka jest w związku z działalnością medyczną. Odnosi się również do lecznictwa otwartego, zamkniętego czy w obiektach badawczych i przeprowadzających eksperymenty na organizmach żywych. Dodatkowo, możemy do tego zaliczyć również inne instytuty, punkty weterynaryjne czy lecznice zwierząt.

Co warte podkreślenia, w takiej grupie są również odchody stałe i ciekłe (zwierzęce i ludzkie), co znaczy, iż odpadem medycznym będzie także krew czy wydzielina ludzka, a również sanitarki i monitor kardiologiczny. Taka zawiła sytuacja sprawia, iż trzeba stosować skomplikowane i dość kosztowne sposoby utylizacji.

Przeczytaj również szczegóły na witrynie (http://www.leaderlogistics.pl/logistyka-kontraktowa/magazynowanie/), na pewno stwierdzisz, że istotnie warto było je poznać. Nie zwlekaj zatem i kliknij tutaj!

W Polsce w każdym roku powstaje około 200 tysięcy ton takich odpadów, lecz około osiemdziesiąt procent ma charakter komunalny. Inne dwadzieścia procent to odpady specjalnego traktowania, czyli odpady patologiczne, specjalne i infekcyjne. W sumie, i nie ma co się dziwić, odpady o charakterze szpitalnym od zawsze są uważane za bardziej niebezpieczne niż komunalne. Najważniejszy powód to naturalnie ryzyko skażenia środowiska różnorodnymi drobnoustrojami.

Źródło: http://utylinia.pl/