Funkcjonowanie biura: jak zgodnie z prawem niszczyć dokumenty? Zobacz popularne metody


Każda firma oraz każdy urząd w ciągu każdego roku funkcjonowania wytwarza ogromną ilość najróżniejszych dokumentów. Część z tych dokumentów musi być przetrzymywana w archiwum. Są jednak i takie dokumenty, które nie muszą być przechowywane. Bardzo często stawia się więc pytanie, jaki jest los tych dokumentów: czy mogę one trafić do zwykłego kosza na śmieci, a następnie na wysypisko?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie naszego kraju aktami prawnymi żadne dokumenty, które nie znajdą się w archiwum nie mogą trafić ogólnodostępnego do kosza na śmieci. Każda firma czy urząd przekazują wytworzone przez siebie dokumenty do archiwum. Brakowanie dokumentów i niszczenie dokumentów powinno mieć miejsce wyłącznie w archiwum.

segregatory

Autor: Timm Suess
Źródło: http://www.flickr.com

Aktualnie na rynku istnieje spora liczba firm, które przejmują na siebie obowiązek nie tylko przetrzymywania dokumentów. Firmy te wykonują także niszczenie dokumentów (www.happytree.com.pl/). Firmy tego rodzaju niszczą dokumenty w specjalistycznych urządzeniach, a firma, która zleciła ich zniszczenie otrzymuje specjalny certyfikat potwierdzając wykonanie usługi. Firmy te oferują także dodatkową usługę, którą jest brakowanie dokumentów.

Przeczytaj ten interesujący artykuł i odkryj więcej tu (http://www.gabinetyzahoryzont.pl/psychoterapia-grupowa-wroclaw). Zapewne nie pożałujesz. Nie czekaj ani chwili! Zrób to teraz!

W ramach tej usługi firma zajmuje się wyszukaniem w firmowym archiwum dokumentacji, która nie musi być dłużej przechowywana i może zostać przekazana do zniszczenia.

Sprawdź też: fachowa utylizacja dokumentów

Firmy proponują właścicielom firm bez wątpienia kompleksowe usługi. W zakres ich usług wchodzi również utylizacja dokumentów. Oferowana utylizacja dokumentów przez specjalistyczną firmę świadczącą tego rodzaju usługi zaczyna się od odbioru dokumentów z firmy profesjonalnymi, przystosowanymi do przewozu dokumentów samochodami. Z usług tego typu firm korzystają najczęściej bardzo duże firmy, które produkują wielkie ilości dokumentów , a tym samym nie potrafią poradzić sobie z ich zniszczeniem w niewielkich, przeznaczonych do użytku biurowego niszczarkach.

Niszczarki przeznaczone do biur są na ogół zbyt małe, by mogły uporać się z ekspresowym zniszczeniem dużej ilości dokumentów. Nic więc dziwnego, że firmy oferujące utylizację dokumentacji nie mogą narzekać na brak klientów. Bez wątpienia mogą także liczyć, że w kolejnych latach klientów im nie zabraknie. Dzisiaj uważa się, że tego typu firmy mają przed sobą świetlaną przyszłość.

Sprawdź również: bezpieczny recykling dokumentów