Jakiego rodzaju wymogi powinien spełniać każdy z gabinetów lekarskich? Jakie są główne wytyczne?Pomieszczenia, które przeznacza się na gabinet lekarski, jak również te służące po prostu do opieki zdrowotnej powinny spełniać pewne wymagania sanitarne, lecz także lokalowe. Za sprawą ich specyfiki i przeznaczenia, powinny odznaczać się zdecydowanie najwyższym poziomem jeśli chodzi o higienę. Główne wymagania dla takich nieruchomości użytkowych, które są przeznaczone na gabinety działające w obrębie NZOZ zawarte są w zarządzeniu Ministra Zdrowia z datą 10 listopada 2006 roku w dziedzinie wymagań, którym powinny odpowiadać pod względem wyposażenia oraz sanitarnym różne pomieszczenia i sprzętu zakładu opieki zdrowotnej.

lekarz

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com
Nie ma tam konkretnych regulacji dotyczących różnych urządzeń, jak aparatura medyczna, ponieważ to jest już w zakresie każdej kliniki. Gabinety prywatne także maja swoje wytyczne, znajdziemy je w rozporządzeniu Ministra Zdrowia pod dniem 09 marca 2000 roku, odnośnie wymagań, jakim powinny podlegać pomieszczenia, sprzęty medyczne oraz urządzenia, przykładowo elektroencefalograf (sprawdź co to elektroencefalografia).

Wszystkie one służą wykonywaniu indywidualnej służby lekarskiej, z tego powodu są bardzo ważne. Mamy szereg wymagań dla danych gabinetów opieki zdrowotnej. Co ważne podłogi powinny być wykonane z materiałów, które pozwalają na dokładne mycie oraz dezynfekcję, zaś połączenie miedzy ścianami i podłogą musi być szczelne. Ściany w pomieszczeniach, jakie wymagają częstszej dezynfekcji powinny być w całości pokryte surowcem, jaki pozwala na łatwiejsze czyszczenie, a miejsca wokół zlewozmywaków oraz umywalek należy zabezpieczyć przed wilgocią właściwym wykończeniem.

Sprzęty, jakie zapewniają ochronę przed promieniami słonecznymi muszą być wykonane i zamontowane tak, żeby z łatwością można było je wyczyścić. W gabinetach muszą znajdować się wydzielone przestrzenie do robienia zabiegów oraz przygotowywania urządzeń, natomiast każde z pomieszczeń powinien posiadać umywalkę z dostępem do bieżącej, ciepłej wody. Każdy sprzęt w gabinecie, bardziej i mniej zaawansowany, jak solna Latkowski z lupą musi być zachowany w doskonałej czystości. Ma to bowiem wpływ na zdrowie (polecamy profichol) osób odwiedzających takie miejsca.
Tagi: , , ,