Wygraj z depresjąZaburzenie depresyjne powoduje, że spada radość życia, przyszłość budzi w nas smutek, a przeszłość jawi się jako pasmo porażek. Stanowi temu, towarzyszy przygnębienie, rozpacz i żal. Coś, co inni biorą za chwilowe niepowodzenie, dla innych jest życiowym nieszczęściem.


Sporo osób cierpi na depresje sezonowe. Do niektórych depresja ”puka” jesienią, do innych wiosną. Co jest tego przyczyną?

depresja

Autor: Holly Lay
Źródło: http://www.flickr.com
Zimą i jesienią, gdy dzień jest krótki i brakuje| słońca, zapadamy w „zimowy sen”. Niektórzy czują się znużeni, senni, przygnębieni, niedomaga intelekt. Wydawałoby się, że kiedy nadchodzi wiosna, lato, wydłuża się dzień i świeci słońce, depresja nie powinna nas dotyczyć. Niestety, na przekór naturze, dopada nas melancholia. Gwałtowny wybuch przyrody sprawia, iż człowiek nie daje rady dotrzymać jej kroku. Zostaje w tyle, zaczyna mieć kłopoty z nastrojem. Z tego powodu, na depresję może zachorować i Włoch i Norweg.

Chociaż podłoża jej powstawania nie zostały jeszcze odkryte, sądzi się, iż zasadniczym czynnikiem jest niski przekaz światła słonecznego docierającego do naszych oczu.
W związku z tym, głównym sposobem leczenia tego zaburzenia jest fototerapia z zastosowaniem specjalnych do tego celu lamp fluorescencyjnych. Lampa antydepresyjna służy naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, jednak kilka lub kilkanaście razy silniejszym od ogólnie dostępnego oświetlenia – lampa antydepresyjna więcej informacji. Stwierdzono, że odpowiednia ilość sztucznego światła korzystnie wpływa na wydzielanie hormonów oraz przekaźników mózgowych.

leczenie światłem

Autor: Keoni Cabral
Źródło: http://www.flickr.com

Korzystne dla samopoczucia chorych okazują się też zimowe wyjazdy do krajów Europy Południowej. Zalecane jest także unikanie trudnych sytuacji, a także nienakładanie na siebie zbyt wielu obowiązków w tym trudnym okresie. Warto także częściej włączać się w kontakty społeczne i dbać o relacje z innymi ludźmi (poznaj na stronie na ) .

Większość z nas miewa gorsze dni. Jak rozpoznać, że melancholia zamienia się w chorobę?

Jeśli ten niespotykany wcześniej nastrój zaczyna utrudniać nam funkcjonowanie, a każdy dzień przypomina walkę z ruchomymi piaskami, koniecznym jest natychmiast zgłosić się do psychiatry. Depresję można pokonać!

Tagi: , , ,