Sprężyny czy pianka – wybór materaca


Dwustronny materac z kolekcji TRENTE w opcji H3

Autor: Beds.pl
Źródło: Beds.pl

Kupno materaca absolutnie nie należy do łatwych. Pianka czy sprężyny, za kilkaset złotych – co wybrać? Pamiętajmy, że nie ma potrzeby inwestować w materac (zobacz materac piankowy 180×200) do końca życia.

Nie da się zdrowo i energicznie funkcjonować, jeżeli nie zapewnimy sobie wygodnego snu. Kupując materac, miejmy na uwadze, że ideał jest kwestią osobniczą. Są ludzie, którzy potrzebują miękkiego łóżka, inni odpoczywają tylko na twardym. Dlatego właśnie nasuwa się tylko jedna koncepcja: materac powinien być indywidualnie dobrany.

Stelaż na podnośnikach pneumatycznych

Autor: Beds.pl
Źródło: Beds.pl

Rodzaje materacyCałkiem niedawno duża część materacy miała sprężyny w swoim wnętrzu. Obecnie to tanie podejście, ale materac sprężynowy ma różne usterki, bo sprężyny są razem złączone. Jeżeli śpią na nim razem małżonkowie, czują każdy swój ruch. Z tego powodu właśnie popularność zyskały materace kieszeniowe. W nich każda sprężyna jest pojedynczo zapakowana w tzw. kieszenie. To sprawia, że materac jest mniej miękki i jest dużo stabilniejszy.

Teraz jednak często kupowane są materace z różnych pianek. Można sobie wybrać zimną piankę, która jest tańsza, a jednocześnie ma dużą elastyczność oraz idealnie radzi sobie z wilgocią. Popularna jest również tak zwana leniwa pianka, dostosowująca się do nacisku ciała i zależy od ciepła. Tego typu rozwiązania wykorzystywane są też w materacach kieszeniowych. Na sprężynach jest z reguły warstwa odpowiednich pianek.

materac

Autor: Janpol
Źródło: Janpol

Najdroższe materace to przede wszystkim z lateksu. Oczywiście te tez można dostać w wersji sprężynowej, więc produkcja sprężyn kwitnie.

Dobór materacaMaterac musi być perfekcyjnie dopasowany do wagi i wzrostu. W sklepach zwykle podają do informacji dla kogo stworzony jest konkretny model. Nie bez znaczenia jest również bezbłędnie wybrane łóżko. Stelaż ma wydłużyć egzystencje materaca, należycie zapewniając mu wentylację i zachowanie kształtu. Dobre są stelaże o drewnianych listwach giętych, ważny jest szeroki rozstaw.

Ważna jest raczej jakość materaca, cena już mniej. Materac kieszeniowy z siedmioma strefami, z warstwą kokosową kosztuje maksymalnie kilkaset złotych złotych – oczywiście cena zależy od wymiarów. Nie musimy więc kupować materaca za kilka tysięcy, aby spać w godnych warunkach.