Rekrutacja nowych pracowników – jak ją zorganizować, aby kadra była zgranym zespołem?

0 Comment


O funkcjonowaniu firmy decyduje zespół pracowników i posiadane przez nich wykształcenie oraz doświadczenie, tym samym nie należy się dziwić, że współcześnie zdecydowanie większa waga jest przywiązywana do tego, w jaki sposób pracownicy są rekrutowani.

wiadomości z branży

Autor: Green Office Engro
Źródło: http://www.flickr.com
Na rynku wykształciła się profesja specjalistów HR, czyli Human Resources, którzy trudnią się zarządzaniem zasobami ludzkimi firmy. Na dodatek, usługi hr mogą być świadczone również na zasadzie outsourcingu, zależnie od indywidualnych potrzeb. Jak w takim razie powinna być prowadzona rekrutacja kolejnych pracowników, żeby mieć pewność, że na konkretne stanowisko wybierze się najbardziej odpowiednią osobę?

Przede wszystkim ważnym krokiem jest dokładana analiza CV, które może dosyć dużo powiedzieć o danej osobie. Przeważnie pod uwagę bierze się nie tylko wykształcenie i posiadane doświadczenie zawodowe potencjalnego pracownika, ale również wszystkie przerwy podczas nauki bądź pracy oraz opisy poszczególnych stanowisk. Co więcej, ogromne znaczenie ma prowadzona rozmowa kwalifikacyjna, która daje szansę na zaznajomienie się z kandydatem, poznanie jego osoby oraz ocenę. Rozmowa czasami odbywa się w języku angielskim bądź innym języku obcym, kiedy jest on w pracy wymagany. Rzecz jasna, wiele czasu wymaga rekrutacja kadry menedżerskiej (wiadomości), jako że menedżerowie posiadają dużo wpływ na skuteczną pracę całego zespołu oraz kontrolowanie uzyskiwanie rezultatów. Coraz częściej, w czasie rekrutacji wykorzystuje się tak zwane próby pracy, co oznacza, że kandydat ma wykonać określoną czynność, która jest przypisana do stanowiska pracy, na jakie aplikuje.

Firma

Autor: Fabrice Florin
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki temu, rekruter wie, czy dana osoba naprawdę będzie umiała dokładnie wypełniać wszystkie obowiązki. Wykorzystywane są także testy pisemne, sprawdzające wiedzę danej osoby. Rekrutacja nowych pracowników jest dzisiaj procesem szczególnie złożonym. Dość często, organizowanych jest kilka etapów rekrutacji, w czasie których eliminuje się nieodpowiednich kandydatów, jacy nie spełniają określonych oczekiwań. Warto być na to przygotowanym. Odpowiednia rekrutacja gwarantuje, że zbuduje się zespół pracowników składający się tylko z najlepszych osób, w ten sposób, firma będzie w stanie odnieść rynkowy sukces. Dział HR odgrywa więc w firmie istotną rolę.
Tagi: , ,