Istnienie tabu w dzisiejszym świecie


Kwestia tabu to trudny temat. Z powodu swojej kontrowersyjności nie jesteśmy w stanie swobodnie o nich mówić. Najbardziej znane tabu to: seksualność, śmierć, nagość czy narkotyki. Tak właściwie to co kultura to odmienne tabu. To, co u nas jest zwyczajne w innym państwie może być całkowicie nie do przyjęcia. I zupełnie odwrotnie. To jak kształtuje się tabu i jak kreuje nasze pojmowanie rzeczywistości świadczy o naszym podejściu do życia. To, czy jesteśmy w stanie mówić o tabu zupełnie swobodnie i otwarcie zależy przecież także od drugiej strony.

Zagadnienie tabu ma związek z fundamentalnym i głębokim kulturowym zakazem. Złamanie tej kategorii zakazu najczęściej powoduje intensywną reakcję ze strony przedstawicieli kultury, w której żyjemy. Zakłady pogrzebowe we Wrocławiu Czemu tak się dzieje? Najłatwiej jesteśmy w stanie to objaśnić tym, że przez złamanie zakazu i poruszania tematu tabu, dokonujemy prawie zamachu na całą nieuszkodzoną wcześniej strukturę danej kultury. Na głębszym pojmowaniu oznacza to ryzyko integralności i dalszego istnienia konkretnego społeczeństwa. Dlatego to również jest tak chronione przez różne społeczności.

pogrzeb

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Tematem tabu są czynności, ludzie, przedmioty czy miejsca.

Funkcja tabu jest wolna od wątpliwości. Gwarantuje ciągłość i integralność kultury, czyli zapewnia biologiczne oczyszczalnie ścieków przeżycie konkretnej grupy. W najwyższym stopniu więc uniwersalne tabu odnosi się do kazirodztwa i zabijania innych ludzi, bo ich popełnianie to wielkie zagrożenie dla trwania naszej społeczności. (Kremowanie zwłok – Wrocław) Zdarza się jednakże, iż w pewnej kulturze czasowo jest zalegalizowane popełnianie morderstw, lecz dzieje się tak najczęściej w czasie wojny. Jednakowoż uśmiercanie ludzi jest akceptowalne, ale nie swoich ludzi, lecz obcych, czyli występuje dwoistość pojmowania tego typu kwestii: zabijać możemy, byle nie członków swojego plemienia. Racjonalnie to odnosi się do kwestii biologicznego przetrwania gatunku – przecież swoich nie będziemy uśmiercać.

W ostatnich latach tabu znacznie zelżało, a to wszystko dzięki… Internetowi. Wiedza tajemna, chowana przez przodków nagle stała się jawna i ogólnodostępna. (Transport zwłok – dowiedz się szczegółów) Kiedyś na przykład nie mówiło się dużo o śmierci, teraz zaś można o tym poczytać w Internecie i samemu sobie odpowiedzieć na wiele zagadnień. Obecnie można wpisać frazy w wyszukiwarkę typu usługi pogrzebowe, aby odnaleźć firmy, które zajmują się tym tabu zajęciem. Kiedyś mielibyśmy z tym większy problem.