Istnienie tabu w dzisiejszym świecie


Kwestia tabu to trudny temat. Z powodu swojej kontrowersyjności nie jesteśmy w stanie swobodnie o nich mówić. Najbardziej znane tabu to: seksualność, śmierć, nagość czy narkotyki. Tak właściwie to co kultura to odmienne tabu. To, co u nas jest zwyczajne w innym państwie może być całkowicie nie do przyjęcia. I zupełnie odwrotnie. To jak kształtuje się tabu i jak kreuje nasze pojmowanie rzeczywistości świadczy o naszym podejściu do życia. To, czy jesteśmy w stanie mówić o tabu zupełnie swobodnie i otwarcie zależy przecież także od drugiej strony.

Zagadnienie tabu ma związek z fundamentalnym i głębokim kulturowym zakazem. Złamanie tej kategorii zakazu najczęściej powoduje intensywną reakcję ze strony przedstawicieli kultury, w której żyjemy. Zakłady pogrzebowe we Wrocławiu Czemu tak się dzieje? Najłatwiej jesteśmy w stanie to objaśnić tym, że przez złamanie zakazu i poruszania tematu tabu, dokonujemy prawie zamachu na całą nieuszkodzoną wcześniej strukturę danej kultury. Na głębszym pojmowaniu oznacza to ryzyko integralności i dalszego istnienia konkretnego społeczeństwa. Dlatego to również jest tak chronione przez różne społeczności.

pogrzeb

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Tematem tabu są czynności, ludzie, przedmioty czy miejsca.

Funkcja tabu jest wolna od wątpliwości. Gwarantuje ciągłość i integralność kultury, czyli zapewnia biologiczne przeżycie konkretnej grupy. W najwyższym stopniu więc uniwersalne tabu odnosi się do kazirodztwa i zabijania innych ludzi, bo ich popełnianie to wielkie zagrożenie dla trwania naszej społeczności.

Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe materiały na prezentowany temat, to zobacz proponowane www, które mają także informacje na to zagadnienie – kliknij zatem tutaj.

(Kremowanie zwłok – Wrocław) Zdarza się jednakże, iż w pewnej kulturze czasowo jest zalegalizowane popełnianie morderstw, lecz dzieje się tak najczęściej w czasie wojny. Jednakowoż uśmiercanie ludzi jest akceptowalne, ale nie swoich ludzi, lecz obcych, czyli występuje dwoistość pojmowania tego typu kwestii: zabijać możemy, byle nie członków swojego plemienia. Racjonalnie to odnosi się do kwestii biologicznego przetrwania gatunku – przecież swoich nie będziemy uśmiercać.

W ostatnich latach tabu znacznie zelżało, a to wszystko dzięki… Internetowi. Wiedza tajemna, chowana przez przodków nagle stała się jawna i ogólnodostępna. (Transport zwłok – dowiedz się szczegółów) Kiedyś na przykład nie mówiło się dużo o śmierci, teraz zaś można o tym poczytać w Internecie i samemu sobie odpowiedzieć na wiele zagadnień. Obecnie można wpisać frazy w wyszukiwarkę typu usługi pogrzebowe, aby odnaleźć firmy, które zajmują się tym tabu zajęciem. Kiedyś mielibyśmy z tym większy problem.