Badanie penetracyjne i badanie wizualne jest potrzebne do bezawaryjnej pracy instalacjiBadania penetracyjne i badania wizualne należą do badań nieniszczących, które umożliwiają diagnozę defektu konstrukcji z materiałów metalowych i niemetalowych robionych w szczególności na czynnych obiektach, w celu szybkiej lokalizacji wad również podjęciu rzetelnych czynności na ich zlikwidowanie, co służy stabilnej pracy konstrukcji i obniża koszty produkcyjne.

przejdź do strony internetowej

Autor: NCDOTcommunications
Źródło: http://www.flickr.com
Są jedną z znaczących czynności, które są sprawdzane podczas odbioru, produkcji, kontroli końcowej także konserwacji, dla całej instalacji lub tylko części elementu sprawdzanego. Dzięki zdiagnozowaniu za pomogą badania > badania mikrobiologiczne penetracyjnego (odnośnik do strony) konstrukcji przemysłowych, można zlokalizować wady fabryczne, wady ciągłości materiału, rozwarstwienia, pęknięcia, porowatości, awarie spawalnicze, po kuciu, obróbkach plastycznych, (walcowanie, kucie, odkuwanie) po obróbce termicznej, takiej jak hartowanie, odpuszczanie, ulepszanie cieplne stali. Awarie odlewnicze, powstałe wskutek nieprawidłowego skurczu materiału, takich jak żeliwo, staliwo, aluminium i jego stopy, brązów, mosiądzów odlewniczych, spiżów, itp. Badanie penetracyjne nie można wykonywać na materiale porowatym.

Dzięki badaniu penetracyjnemu testujemy urządzenie, w celu szybkiej selekcji awaryjnych materiałów, co podwyższa żywotność i stabilizację pracy konstrukcji przemysłowej. Badanie wizualne to sprawdzanie cech jakościowych instalacji, celem umiejscowienia i oceny całej powierzchni, takich jak ciągłość konstrukcji, zmiany korozyjne czy erozyjne, połączeń zwłaszcza spawalniczych, zniekształcenia, nierówności, pęknięć, chropowatości, ogólny stan ludzkim okiem czy też przy za sprawą przyrządów specjalistycznych mikroskopów, optycznych, optoelektronicznych, pomiarowych, itp.

szkolenie

Autor: Médiathèque De Quimperlé
Źródło: http://www.flickr.com
Celem badania wizualnego jest poznanie powierzchni badanej oraz dążeniami jakościowymi, przygotowanie obiektu do badania, sprawdzanie wyposażenia instalacji, przygotowanie odpowiednich metod i technik do przeprowadzenia badania oraz wykonanie badania i napisanie raportu. Badanie wizualne wykonuje się bezpośrednio, czyli zobaczenie nieuzbrojonym ludzkim okiem konstrukcji lub dzięki użyciu specjalistycznych mikroskopów czy też przeprowadzane są takie badania zdalnie, czyli na powierzchniach wewnętrznych obiektu badanego lub powierzchniach zewnętrznych, niedostępnych do badania badania marketingowe przykłady bezpośredniego (np. zagrożonych promieniowaniem jonizującycm). Badanie wizualne wykonywane są przy użyciu specjalistycznych sprzętów optycznych ułatwiających oglądanie instalacji trudno dostępnych. Wiele wad można też zobaczyć na nośnikach pamięci obiektu i w warunkach laboratoryjnych.
Tagi: ,