Odkurzacz centralny – do czego jest przeznaczony? Co trzeba o nim wiedzieć?


Podstawowa różnica pomiędzy tradycyjnym odkurzaczem a odkurzaczem centralnym polega na tym, że w przypadku drugiego ze wskazanych wykorzystywany jest wyłącznie wąż ssący. Wkłada się go do gniazda w ścianie, zamiast do odkurzacza.

odkurzacz

Autor: MIKI Yoshihito
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki temu, że jednostka centralna, jeżeli chodzi o odkurzacz centralny, wytwarza znacznie większe podciśnienie, a na dodatek przepływ powietrza jest większy, sprzątanie z wykorzystaniem tej maszyny jest znacznie skuteczniejsze. Co kluczowe, by osiągnąć upragniony rezultat nie ma konieczności odkurzania tak długo, jak przy użyciu zwykłego odkurzacza. Należy dodać, że nie mamy do czynienia z hałasem podczas sprzątania. Warto nadmienić, że odkurzacz centralny działa na zasadzie, że podłączamy rurę do gniazda, które jest zlokalizowane w ścianie. Maszyna nie musi być podłączona do prądu.

Odkurzacz centralny może być również wyposażony także w automatyczne szufelki. Najistotniejszym komponentem omawianych urządzeń jest jednostka centralna. Jej rolą jest produkowanie podciśnienia i zasysanie powietrza, które następnie jest oczyszczane i wydmuchiwane na zewnątrz budynku. Dostępne są liczne jednostki centralne, większych rozmiarów czy mniejsze, o większej bądź mniejszej mocy, a także z różnych półek cenowych – producent odkurzaczy centralnych Beam – sprawdź (beam odkurzacze). Jednostkę centralną można ulokować w garażu, piwnicy czy w pomieszczeniu gospodarczym. Najważniejsze, by miejsce to nie było narażone na wilgoć i znajdowało się z dala od pomieszczeń mieszkalnych. Na rynku kupić można jednostki kompaktowe oraz modułowe. Jednostki modułowe są mniejszych rozmiarów i wszystkie ich komponenty są umiejscowione w jednej obudowie.

Jeżeli chodzi o jednostki modułowe to składają się one z dwóch komponentów. Kupując odkurzacz centralny dobrze jest zwrócić uwagę głównie na siłę ssania. Jeśli chodzi o dodatkowe wyposażenie to sprawdzić się może wbudowane gniazdo ssawne. Przy zastosowaniu centralnego odkurzacza jesteśmy w stanie odkurzać na sucho lub na sucho-mokro. Instalacja odkurzacza centralnego nie należy do spraw najtańszych. Aczkolwiek może okazać się wyjątkowo praktycznym rozwiązanie, które z pewnością warto zastosować.