Public Relations w nowoczesnej firmie


Public Relations (w skrócie PR) to od pewnego czasu modne wyrażenie nie tylko w transnarodowych korporacjach, ale dodatkowo w mniejszych, lokalnych interesach. Zapożyczone z języka angielskiego sformułowanie można wyjaśniać jako budowanie wizerunku, bądź kierowanie wizerunkiem. Działania z obszaru Public Relations są zróżnicowane a także kierowane do rozlicznych grup odbiorców. Zawsze jednakże mają taki sam zamiar – utrzymanie, przywrócenie bądź poprawienie obrazu firmy.

Kampania PR – obowiązek czy przywilej?

Ogólnie rzecz określając Public Relations dzieli się na wewnętrzny oraz zewnętrzny. Pierwszy wariant kierowany jest do pracowników danej firmy. Kampania PR uzyskuje w tym przypadku cele związane z motywacją pracobiorców, ich dobrym nastrojem w miejscu pracy, a także wzmacnia ich wierność w stosunku do przedsiębiorstwa.

Za to kampania PR zewnętrzna swoim obszarem otacza w szerokim zakresie rozumiane otoczenie przedsiębiorstwa. Należą do niego mieszkańcy miejscowości, w której znajduje się interes, władze regionalne, massmedia i wszelkie osoby w dowolny sposób z przedsiębiorstwem związane. W dobie ostrej konkurencji rynkowej kampania PR może być procesem wspierającym sprzedaż, ułatwiającym przekonanie kontrahentów jak również konsumentów dodatkowo (szczegółyna ten temat> pełna analiza) zaś przynoszącym przychylne stosunki przedsiębiorstwa z jej otoczeniem.

Komunikacja marketingowa

Źródło: sxc.hu/photo/1377963

Komunikacja – komunikacja wewnętrzna w firmie kryzysowa to także PR

PR to jednakże nie jedynie metoda wykorzystywana przez firmę w periodzie hossy. Wydział Public Relations pełni kluczową rolę w czasie następowania rozmaitych trudności. Służy temu komunikacja kryzysowa. Przypuszczalnie będzie to tragiczne wydarzenie w zakładzie produkcji, utrata trwałości finansowej, czy choćby znacząca wymiana personalna na najważniejszych posadach. Odpowiednio przeprowadzona komunikacja kryzysowa może w takich przypadkach uratować obraz przedsiębiorstwa, jego obraz w oczach klientów a także opinii publicznej.

Szkolenia medialne dla PR – owców

Public Relations to dodatkowo komunikacja z mediami. Stąd istotne jest, ażeby załoga działu PR ukończyła przydatne szkolenia medialne. Mają one na celu przedstawienie charakterystyki działania massmediów, a także przygotowanie personelu do wystąpień plenarnych podczas takich przedsięwzięć jak konferencja prasowa. Z tego powodu szkolenia medialne polegają głównie na warsztatach oraz konwersatoriach.