W jaki sposób walczyć z depresją sezonową?


Depresja to choroba, o jakiej od niedawna mówi się faktycznie dosyć poro. Warto jednakże pamiętać, że depresja sezonowa to schorzenie zupełnie inne od tradycyjnej wersji tej choroby. Cechują ją bowiem stany obniżonego nastroju, które występują tylko w wyniku niedoborów światła słonecznego, jakie w Polsce da się zaobserwować podczas zimy i jesieni. Zazwyczaj, depresja tego rodzaju mija razem z pojawieniem się stosownej dawki promieniowania słonecznego. Jak jednak przetrwać miesiące zimowe, które w Polsce trwają rzeczywiście dosyć długo? Jak poradzić sobie z depresją sezonową?

plaza

Autor: Georgie Pauwels
Źródło: http://www.flickr.com
Polecana jest z reguły lampa do fototerapii, jaka charakteryzuje się aktualnie dosyć dużym zainteresowaniem. Lampę ustawia się w pomieszczeniu i produkuje ona dodatkową ilość światła w ten sposób redukując niedobory. Jest tania i szczególnie skuteczna. W dodatku, to bardzo bezpieczna forma leczenia, jako że nie wiąże się z występowaniem jakichkolwiek skutków ubocznych. Wystarczy, że osoba zmagająca się z depresją każdego dnia, mniej więcej przez godzinę albo dwie, będzie przebywała w bliskości lampy. To, jaka powinna być odległość pomiędzy człowiekiem i lampą jest kwestią indywidualną oraz zależy od urządzenia. Każdy producent zamieszcza tego rodzaju informację na opakowaniu, więc zanim zacznie się terapię, dobrze jest się z nią zapoznać. To, jak długa powinna być sesja z wykorzystaniem lampy zależy w dużej mierze od jej mocy. Im jest ona wyższa, tym mniej czasu trzeba spędzić przy urządzeniu. Warto wziąć to pod uwagę, kupując najbardziej funkcjonalną dla siebie lampę – dowiedz się więcej o lampach na depresję.

Zakup lampy jest ściśle uzależniony od tego, jaki tryb życia prowadzi dana osoba. Należy szczegółowo zastanowić się nad tym, ile czasu w ciągu dnia można poświęcić na sesję z jej udziałem. Tylko regularne, codzienne sesje mogą zagwarantować satysfakcjonujące rezultaty, dlatego jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że dana osoba nie będzie w stanie sobie pozwolić na długotrwałe naświetlanie, wtedy o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup lampy o wyższej mocy. Urządzeń tego typu jest obecnie na rynku rzeczywiście bardzo wiele, tym sposobem każda osoba odnajdzie produkt, który spełni jej oczekiwania. Na względzie warto mieć również wymagania innych członków rodziny, którzy będą z lampy korzystali (przeczytaj przykłady).