Spędzanie czasu wiosną oraz latem na łonie natury – jak robić to rozsądnie


Dużo osób lubi przyjemne dni spędzone na łonie natury, kiedy da się rozkoszować się olśniewającą przygodą. Spędzanie czasu spośród pięknej zieleni umie wysoce pozytywnie wpłynąć na ludzi – dostęp do ruchu i świeżego powietrza zdecydowanie sprzyja w nabywaniu odporności i poprawia samopoczucie. Trzeba mimo to zachować wtedy kilka podstawowych środków ostrożności – przyroda jest dla człowieka nie jedynie sojusznikiem.

Ludzie w lesie

Autor: Chris Wheal
Źródło: http://www.flickr.com
W ciągu roku zazwyczaj dochodzi do otruć grzybami albo owocami toksycznymi dla ludzi oraz zakażeń wysoce groźną boreliozą oraz innymi schorzeniami pasożytniczymi. Mimo to można się przed tymi niebezpieczeństwami szybko uchronić, o ile zastosuje się parę elementarnych zasad zapewniających bezpieczeństwo. Z pewnością warto z nich korzystać, by wyprawy do przyrody kojarzyły się najczęściej z przyjemnością.

Ze względu na ryzyko boreliozy oraz następnych chorób przenoszonych poprzez kleszcze obowiązkowo trzeba w trakcie wycieczek do lasu założyć spodnie o długich nogawkach , jak również skarpety. W momencie, gdy jest bardzo ciepło, można pogodzić bezpieczeństwo z wygodą poprzez noszenie przewiewnych materiałów – zdecydowanie najlepszy pod takim względem len i bawełna. Nieważne, czy spaceruje się jedynie na skraju lasu, czy w głąb – kleszcz można występować nawet na łące lub trawniku, co też potwierdza wiele weterynarzy – psy i koty czasami potrafią posiadać kleszcze także po zwykłym spacerze, mimo to w lesie jest to prostsze ze względu na mniej uporządkowaną wysokość roślin. Wbrew pozorom nie ma szczepień na boreliozę – z kolei dla ludzi mieszkających na wsi lub spędzających dużo czasu w lesie bardzo wskazane jest szczepienie na odkleszczowe zapalenie opon mózgowych, jakie jest o wiele bardziej niebezpieczne – więcej o zagrożeniu.

W przypadku złapania kleszcza najlepiej wybrać się do lekarza, jaki usunie pasożyta , a także zdezynfekuje rankę.

Czy jesteś uradowany z treści naszego postu? Jeśli tak, to podaję też mój odnośnik do kolejnej strony. Zachęcam!

Nie zawsze mimo to jest to możliwe – dlatego też można również nauczyć się tego samemu, ale najkorzystniej to wykonywać u sprawdzonych osób. Zalecane jest pytanie o badanie kleszcza – podstawą do terapii każdej schorzenia jest fachowa diagnostyka; wszystkie dolegliwości pasożytnicze potrafią być wysoce zdradliwe, ponieważ ujawniają się pewien czas po ukąszeniu i ogrom ludzi może nawet nie skojarzyć objawów ze znalezieniem kleszcza. Jeśli ktoś posiada kota albo psa, powinien po spacerze spojrzeć, czy nie ma w sierści kleszczy – jeśli się pojawią, należy pójść do weterynarza.

Na pewno należy wiedzieć, że w mnóstwa gabinetach jest spotykane nawet zaszczepienie pupila – nie jest to wbrew pozorom droga usługa, a jest w stanie znacznie pomóc w przypadku problemów. Szczególnie szybko trzeba działać, gdy kleszcze zaatakują dziecko lub zwierzęta – w ich przypadku liczą się nawet godziny.