Każdy przyszły kierowca ubiegający się o prawo jazdy powinien przeprowadzić pewne badania


Dzięki zaświadczeniu wydanemu przez lekarza mamy pewność, iż nie ma żadnych przeciwwskazań, by prowadzić różne typy pojazdów. Jeśli potrzebne ci badania kierowców w Krakowie, warto jest zorientować się w kilku kwestiach, aby być zaznajomionym z tym zagadnieniem.

kierowca samochodu

Autor: Roberto Ciucci
Źródło: http://www.flickr.com
W pierwszym rzędzie, należy zorientować się w obszarze badań. Należą do nich w głównej mierze badania >>> badania mikrobiologiczne psychotechniczne, okulistyczne, neurologiczne, laryngologiczne i laboratoryjne. Konkretny zestaw jest zależny od rodzaju prawa jazdy, o które stara się poszczególna osoba. Rozpoczynając od kategorii A – tutaj zakres wykonywanych badań koncentruje się na konsultacji okulistycznej razem ze skontrolowaniem pola widzenia oraz zmierzeniem stężenia cukru we krwi. O dodatkowych działaniach postanawia lekarz, jeśli zauważy jakiekolwiek wskazania – zobacz www.

W kategorii B wykonuje się takie same badania. W innych kategoriach wymagane są również badania wskazane na początku. Poza tym mogą być one robione wyłącznie przez specjalistów mających odpowiednie kompetencje do tego typu działań. W przeciwnym wypadku nie będą one miały wartości, a także nie będzie można użyć wystawionego przez nich dokumentu. Istotne są także badania okresowe, by skontrolować, czy konkretny kierowca może w dalszym ciągu prowadzić pojazd i nie stwarza zagrożenia na drodze.

W momencie zgłoszenia się do lekarza należy zabrać ze sobą należyte dokumenty, czyli dowód osobisty bądź inny dokument posiadający numer PESEL, z kolei w przypadku osób z prawem jazdy w wyższej kategorii, należy jeszcze pamiętać o ważnych badaniach psychotechnicznych. Jeżeli go zapomnimy czy nie posiadamy niniejszego dokumentu, niezbędne będzie wykonanie badania na miejscu. Poza tym osoba idąca do placówki medycznej musi być na czczo, w przeciwnym wypadku nie będzie możliwości wykonania stosownych badań. To kwestia, o jakiej wiele osób nie pamięta, zatem miejmy to na uwadze.

Na koniec warto jest dodać, iż bez względu na to, jakie badania przeprowadzamy – czy są to badania dla kierowców czy EMG – zawsze należy wybierać sprawdzone ośrodki, albowiem zdrowie powinno być najważniejszą kwestią dla każdego człowieka.

Więcej informacji –